^

Zaawansowane aplikacje w przeglądarce? Tak, to już działa!

Przemysław Marczyński

11 listopada 2013

InvFFOTOYDemo 2
To jest informacja! Skutecznie ścięła mnie z nóg obalając przy tym porządek jaki do tej pory istniał w świecie aplikacji. Platformy systemowe były skutecznie odseparowane programami jakie mogliśmy uruchomić na Windowsie, Linuxie i OS X. Pamiętam moje obawy przed kupnem pierwszego Maka. Z faktu, że zajmuję się CADem decyzja o kupnie komputera od Apple była obarczona dużym ryzykiem. Niestety środowisko inżynierskie nie ma (a precyzyjniej nie miało) czego szukać na OS X. Ochłodzenie stosunków między Apple, a inżynierami nadeszło z chwilą wprowadzenia procesorów Intela i możliwości wirtualizacji Windowsa (Parallels i Fusion). Dziś jednak świat staje na głowie bo można uruchamiać aplikacje, nawet te najbardziej zaawansowane w oknie przeglądarki.
Firmy OTOY, Autodesk, Mozilla i NVIDIA zaprezentowały JavaScript o nazwie ORBX.js pozwalający pracować z programami w oknie przeglądarki obsługującej HTML5 (Firefox, Chrome, Opera, Safari, IE10). Twórcy rozwiązania pokazali działającego Autodesk 3ds Max 2014, Adobe Photoshop 6 oraz grę Valve. Robi to ogromne wrażenie.

To jednak nie wszystko. Kodek wideo – ORBX.js napisany w JS i WebGL pozwala na lepszą kompresję wideo i świetne odwzorowanie jakości obrazu podczas przesyłania filmów w sieci. Do tego możliwe jest oznaczenie filmów znakiem wodnym co zapewni odpowiednia ochronę przed piractwem. A tak prezentuje się obsługa filmów.

Na mnie efekt „WOW!” wywołał uruchomiony program Autodesk Inventor w przeglądarce Firefoxa na Maku. Tak potężne narzędzie wydaje się działać bardzo płynnie. Zobaczcie sami.

Na zakończenie odsyłam Was do dwóch innych filmów z 3ds Max’em w roli głównej oraz grą od Valve. Czy to oznacza, że powoli wszystko będzie działać w chmurze? Wystarczy podpięcie do sieci i mamy dziś wszystkie nasze dane pod ręką. Do tego dochodzi możliwość obsługa programów, które nie są zainstalowane na naszym dysku. I tak mamy komplet wszystkich potrzebnych narzędzi do obsługi komputera. Witaj zatem Cyfrowa Chmuro. Jesteś już samodzielnym ciałem mogącym realizować nawet najcięższe obliczenia. Już chyba nie da się zejść z obranej drogi. Cyfrowej ścieżki do Cyfrowej Chmury.

Oto Autodesk 3ds Max w przeglądarce Firefox i podczas natywnej pracy z Windowsem 7

Gra Valve

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. dawg0r

    Producenci : procesorów, pamięci ram, dysków ssd, kart graficznych i innych badziewi w poniedziałek po Wyborczą i szukamy pracy. Tak na poważnie, nareszcie dzieje się coś co można nazwać rewolucją, niestety wspomniani producenci, skutecznie zduszą wszystko w zarodku.