^

15 powodów dla których warto czekać na iOS 7

Przemysław Marczyński

27 lipca 2013

Ios7 ciekawe funkcje
iOS 7 wzbudza wiele kontrowersji. Po prezentacji Apple na konferencji WWDC, gdzie system dla urządzeń mobilnych został pokazany pierwszy raz, nie kryłem swojego rozczarowania. Od kilkunastu dni telefon dźwiga najnowszego iOS’a (dzięki Jaromir – klik). Nadal z trudem przełykam widok „przyklepanych ikon” i zachodzę w głowę dlaczego nie można było zrobić tego chociażby w ten sposób – klik. Jest drugi koniec kija w nowym iOS 7 – funkcjonalność. Już na etapie 3 bety widać zdecydowany postęp jeśli chodzi o wykorzystanie potencjału gestów – jak przystało na system dla urządzeń z dotykowym ekranem. Apple sukcesywnie dodaje nowe, drobne funkcje, które w ostatecznym rozrachunku sprawiają, że praca z najnowszym iOS jest znacznie przyjemniejsza. Zaraz powiem Ci dlaczego polubisz iOS 7 i wybaczysz Apple wygląd ikony Safari 😉 Premiera systemu jesienią.
1 – Aktywne krawędzie aktywnekrawedzie_ios7
Jak bardzo irytowało was sięganie do lewego górnego narożnika, żeby wrócić do poprzedniego okna w aplikacji lub strony internetowej? Teraz możemy znacznie łatwiej nawigować po oknach programu dzięki prostemu gestowi – przeciągniecie palca od lewej krawędzi do prawej. Dzięki niemu cofniemy się do poprzedniej strony w Safari, wrócimy w Mailu do poprzedniej skrzynki pocztowej i zrobimy krok wstecz przeglądając iTunes. Wygodnie, szybko i bez „celowania” w przycisk powrotu.
2 – Wyszukiwanie Wyszukiwanie ios7
Wreszcie funkcja Wyszukiwania działa z każdego miejsca na biurkach z aplikacjami. Nie musimy cofać się do pierwszej karty, żeby skorzystać z tej opcji. Obojętnie gdzie się znajdujemy prosty gest wykonany palcem od góry ku dołowi (tylko nie od krawędzi, bo tam znajduje się Centrum Powiadmień) wywoła pole Szukaj. Często używam tego rozwiązania do znalezienia kontaktów lub programu. Obecne rozwiązanie jest proste i intuicyjne.
3 – Inteligentne skrzynki w Mailu Inteligentneskrzynki ios7
Najważniejsza dla mnie aplikacja – klient poczty Mail – zyskał wyczekiwane prze zemnie „Inteligentne skrzynki”. Korzystam z tego rozwiązania namiętnie w Mailu na komputerze i pomaga mi ono organizować korespondencję. W mobilnej wersji programu nie możemy sami definiować skrzynek ale możliwość skorzystania z „Nie przeczytane” jest wielkim ułatwieniem podczas przeglądania wiadomości e-mail. Jeśli korzystacie z poczty elektronicznej będziecie zachwyceni nową funkcją Maila.
4 – Aplikacje w Centrum sterowania (Control Center) Controlcenter ios7
„Zrewolucjonizowali to Centrum sterowania” pomyślałem przekornie, gdy na zrzutach ekranu zobaczyłem pierwsze obrazki ukazujące nową funkcję iOS 7. Kulturalnie „przeniesiona” funkcjonalność z Androida z dodatkiem: Zegara, Latarki, Kalkulatora i Aparatu. Powiem Wam jednak, że sprawdza się to doskonale. Latarka i Kalkulator to często używane przeze mnie aplikacje. Sami zobaczycie… trudno już bez tego funkcjonować 😉
5 – Duże przyciski Duze przyciski ios7
I to jest dobra zmiana w interfejsie dotykowym ekranu. Ależ szurałem paluchem po ekranie próbując w iOS 6 wyczyścić Powiadomienia na liście wyciąganej z górnej krawędzi ekranu. Trafić za pierwszym razem było sztuką i powinno być nagrodzone sprawnością „Miszcza dotykowego interfejsu”. Teraz gizianie ekranu jest znacznie łatwiejsze i nie wymaga tak wielkiego skupienia. Duże ikony zarówno w Centrum powiadomień i w Mailu sprawiają, że wiele operacji można wykonać szybciej.
6 – Ruchy w Game Center Ruchy ios7
Wreszcie Game Center staje się prawdziwym centrum rozrywki. W sekcji Ruchy otrzymujemy informacje o każdej akcji jaką mamy wykonać w grze. Nie ma potrzeby monitorować każdej ikony gry, żeby wiedzieć czy nasz oponent wypatruje naszej reakcji. Najważniejsze informacje z prowadzonych rozgrywek mamy umieszczone w jednym miejscu.
7 – Zamykanie wielu aplikacji Zamykanieaplikacji ios7
Irytująca rzecz w iOS – zamykanie aplikacji. W nowej odsłonie systemu zdecydowanie poprawiono to zagadnienie. Nie dość, że gest przesuwania palca do góry jest zdecydowanie szybszy to dodatkowym atutem okazuje się być jednoczesne zabicie trzech programów.
8 – Automatyczna aktualizacja Uaktualnienia ios7
Jestem pewien, że na iPadzie i iPhonie macie kilka ekranów aplikacji. Teraz możecie mieć pewność, że będą to programy zawsze w najnowszej wersji. iOS 7 pozwala na automatyczny proces pobierania najnowszego oprogramowania i instalowania go na naszych urządzeniach bez naszej ingerencji.
9 – Wiele ikon w folderze Foldery ios7
Nareszcie. Nie wiem czy umieszczanie ikon do folderów ma jakieś ograniczenie. Dla zabawy upchnąłem kilkanaście programów do jednej teczki. Nie zauważyłem, żeby coś miało ograniczyć ten proceder. Jedno jest pewne, ilość ekranów z aplikacjami zmniejszyła mi się do trzech pozycji.
10 – Szybki dostęp do 3G z ustawień 3g ios7
Można było to rozwiązać jeszcze lepiej poprzez dodanie tej opcji do Control Center. Jednak po doświadczeniach z wertowaniem Ustawień uważam dostęp do 3G za ogromny sukces. Możliwość włączenia/wyłączenia baterio-żernej funkcji jest zaraz po wejściu w Ustawienia.
11 – AppStore i Lista życzeń
 
Appstore ios7
Ile to razy wertowałem sklep z programami i zapisywałem jego nazwę w jednej z aplikacji do notatek. W kolejnej wersji iOSa mamy funkcję Add to wish list, która bezpośrednio na karcie aplikacji pozwoli umieścić program na naszej liście życzeń.
12 – Wysłane łącza Wyslanelacza ios7
Przeglądarka Safari jest bardziej społecznościową aplikacją niż kiedykolwiek. W zakładce Wysłane łącza mamy dostęp do wszystkich odnośników jakie umieściły obserwowane przez nas osoby chociażby na Twitterze. Bardzo ciekawy sposób na przeglądanie informacji umieszczanych w sieci. Jeśli nie lubimy czytać gołych wywodów naszych znajomych to Safari skutecznie je odfiltruje.
13 – Gdzie zrobiłem to zdjęcie Mapa ios7
Aplikacja Zdjęcia została mocno przebudowana. Muszę przyznać, że nawigowanie po zbiorach fotografii jest znacznie przyjemniejsze. Ciekawostką jest możliwość podejrzenia miejsca, gdzie dana fotografia została zrobiona.
14 – Mniejsze zdjęcia Zdjecia ios7
Chwała ci Apple, że wreszcie zrozumiałeś, że internet mobilny wcale nie potrzebuje zdjęć, które ważą kilka MB – konkretnie 2,4. Ubytek rozmiaru fotografii nie jest wielki ale warto o tym wspomnieć, że w opcji zdjęć Kwadrat otrzymujemy plik wyjściowy o rozmiarze 2,1MB. Kto próbował publikować swoje ujęcia na Twittera po sieci Edge doceni te kilka kilo mniej do wysłania.
15 – Szybkość działania Uwierzcie mi, jestem bardzo, bardzo pozytywnie zaskoczony. Na moim poczciwym już iPhonie 4S ten system pędzi jak szalony. Fakt, nie ma kilku opcji jak chociażby AirDrop, jednak udźwignę ten koszt kalkulując, że nie muszą kupować nowego telefonu. Przypominam, że jest to zaledwie beta 3, bardzo niestabilna, zabijająca mi telefon i wysysająca mocno baterię. Jednak szybkość… lepiej niż w iOS 6.
Więcej o iOS7 – kliknij
 

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (15)
L

15 komentarzy

 1. dav4dav4

  Interesuje mnie wydajność na iPhonie4

  • NiLok

   dokładnie. mam obawy, że jednak czwórka już go tak łatwo nie udźwignie, jednak chciałbym się mylić.

   • dav4dav4

    Nie chce mi się tego sprawdzać teraz, bo beta ponoć nie stabilna, a telefon musi działać. Z tego co czytałem to zabrali trochę przeźroczystości(chyba w docku) i nieco inaczej to wszystko wygląda

    • MarioFraszczak

     beta 4 działa już płynnie na iPhone4 . Do szybkości i płynnośc z iOS jeszcze jednak troche brakuje

  • MarioFraszczak

   Beta 1 i 2 działa fatalnie na iphone 4 .

 2. chato.pl

  Sorry, ale „prze zemnie” ??

 3. Mateusz Kamiński

  Ja czekam na kolejną betę, bo nadal masa oprogramowania nie działa poprawnie. Jest lepiej niż przy poprzednich betach (przy beta1 nie działało 3/4 softu).

 4. Damian

  13 – przecież to już było?

 5. Wacław Jarząbek

  jezu, czy naprawdę za wyjazd na keynota można sprzedać swój honor i na siłę udowadniać, ż szambo jest perfumerią?

  • MarioFraszczak

   Reka do góry kto wie o co „biega ” temu Panu

 6. JebaczKoz

  Sprawa jest prosta. Będzie JB będzie iOS7!

 7. Michał Jasiński

  Nic czego nie ma już w Androidzie. Brak innowacji.

  • Grzegorz Stępień

   A pełna blokada antykradzieżowa urządzenia?

 8. Grzegorz Stępień

  „Ciekawostką jest możliwość podejrzenia miejsca, gdzie dana fotografia została zrobiona” <— To już mieliśmy w iOS od dawna.

 9. fkuko77

  Ja się tylko zastanawiam jak gry i aplikacje bedą działać na 7ce. Żeby nie było tak jak z androidem ice cream sandwich, bo jak do niego zaktualizowales telefon to już sobie w nic nie po grałeś!