^

PhotoBulk – małe ale poręczne narzędzie do edycji zdjęć

Przemysław Marczyński

6 czerwca 2013

PhotoBulk

Znacie ten problem – w folderze jest kilkanaście zdjęć i trzeba je szybko zmniejszyć do jednej szerokości? Do tego zachodzimy w głowę jak podpisać nasze fotografie. Coś by się również przydało zrobić z wielkością pliku. A gdyby wykonać to wszystko na przygotowanych wcześniej szablonach. I na domiar jednym kliknięciem! Jest taki jeden mały program, który załatwia wszystkie te sprawy. PhotoBulk.

PhotoBulk 2

Znaki wodne

Internet to miejsce, gdzie wiele osób myśli, że jeśli „leży” na stronie to można sobie zabrać. Dlatego coraz częściej sięgam po znaki wodne (watermark) aby oznaczyć swoją twórczość. Mały opis w rogu „www.mojmac.pl” daje nadzieję, że splendor zostanie przy autorze nawet jeśli pojawi się w odległym zakątku internetu. PhotoBulk pozwala na dodanie podpisu na zdjęciu zarówno tekstowego jak i graficznego. Łatwo zmienimy czcionkę, kolor i przeźroczystość.

Zmieniamy rozmiar

Kolejny problem z fotografią to wielkość. Publikując na stronie muszę trzymać się maksymalnej szerokości szablonu witryny. I powiem Wam szczerze to chyba najbardziej irytująca część przygotowywania publikacji. Pal licho jedne obrazek ale 3, 5 lub więcej? PhotoBulk pozwoli nam ustalić maksymalną szerokość lub wysokość. Także procentowo będziemy mogli wpływać na rozmiar pliku. Działa pięknie.

Photobulk rozmiar

Optymalizujemy

Nikt nie lubi czekać na wczytujące się w nieskończoność zdjęcia. Zredukujemy zatem wagę pliku. Nikt nie lubi jak plik otwiera się, muli i pixel po pixelu ukazuje co ma ciekawego do wyświetlenia. Program wyposażono w moduł redukcji rozmiaru danych. Przetestowałem jego działanie na pliku: 600dpi, 3216x2136px i rozmiarze 3,3MB. Po wykonaniu minimalnej optymalizacji otrzymałem plik o wadze 3MB. Przesunięcie suwaka w prawo na pozycję „max” zmniejszyło go do zaledwie 256KB. Jak na potrzeby internetu jakość zadowalająca.

PhotoBulk okno

Wszystko razem

Najfajniejsze, że wszystkie te opcje możemy razem połączyć (zmiana rozmiaru, optymalizacja i znak wodny). Dla pewności osiąganych efektów kliknięcie w ikonę „oka” otworzy podgląd edytowanych obrazków.

Photobulkpodglad

Nieoceniona w funkcjonalności programu jest możliwość tworzenia Presetów, czyli ustalonych opcji, które wywołamy jednym kliknięciem. Powiedzmy, że często korzystamy z szerokości zdjęcia 560px. Ja zazwyczaj taki obrazek daję do nagłówka wpisu. Teraz mogę zapisać ten parametr i podczas pracy z PhotoBulk bez ustalania na nowe odpowiednich opcji dla zdjęcia otrzymywać żądany rozmiar obrazka. A kończącym smaczkiem programu jest zapisywanie obrazków w katalogach, które program sam nazywa w zależności od wykonanych na zdjęciach operacjach. Zatem jeśli dodajemy tylko znak wodny nasze obrazki odnajdziemy w folderze „watermark”.

Jeśli często zmagacie się z problemami rozmiaru czy znaku wodnego w zdjęciach (JPG, PNG, GIF, BMP, TIFF) PhotoBulk przypadnie Wam do gustu. Jest szybki, ładny i wykonuje powierzone mu zadanie w mistrzowskim stylu. Obecnie PhotoBulk kusi jeszcze bardziej. Cena programu została obniżona do 4,49Euro (-50% zwykłej ceny). Nie wiem ile potrwa ta akacja, ale warto z niej skorzystać. Polecam.

PhotoBulk w MAS – klik
Witryna aplikacji – klik
Cena – 4,49E (promocja)

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy