^

Deszcz z iCloud

Przemysław Marczyński

18 stycznia 2013

Icloud logo

Największą innowacyjnością firmy Apple w ostatnich latach było stopniowe wprowadzanie cyfrowej chmury. Ta historia sięga jeszcze czasów MobieMe (rok 2008). iDisk był w mojej ocenie świetnym produktem. Cyfrowy dysk wprost z okna Finder’a. Bez dodatkowych aplikacji jak Dropbox. Wszystko natychmiast po wyjęciu z pudełka (fakt, i po uiszczeniu opłat za subskrypcję dla bardziej wymagających). Jednak w zeszłym roku ten produkt został „zabity” i zamieniony na iCloud. Powiecie, doskonale bo z iDisk’a nie dało się korzystać. Osobiście mam inne doświadczenia. Nie bez ograniczeń funkcjonalnych i z dużymi brakami na prędkości kopiowania danych ale w mojej ocenie było to bardzo trafione rozwiązanie. Widać zresztą, że inni wypełnili spuściznę tworząc podobne rozwiązania. Nie ma jednak co płakać. MobileMe zostało zamknięte bo „nie działało”. Mamy iCloud i…

Wydaje się, że myśl Steve’a Jobsa odnośnie MobileMe z 2008 roku pokrywa się z tym, co mamy obecnie z iCloud. A słowa te brzmiały tak:

Can anyone tell me what MobileMe is supposed to do?” Having received a satisfactory answer, he continues, “So why the f*** doesn’t it do that?

Czy korzystacie z Notatnika? Tej prostej aplikacji co miała mi umilić życie poprzez synchronizację myśli w iPhonie i dalej z OS X? Ja od pewnego czasu już nie. Notorycznie borykam się z problemem dublowania lub jeszcze intensywniejszego powielania ilości notatek. Nie mam pojęcia dlaczego. Klik i mam dwie lub trzy kopie. Mógłbym cieszyć się dodatkową ich archiwizacją jednak nie jest to dla mnie aż tak poufny materiał. 

NotatkiBug

Mógłbym pomyśleć, że jestem tym „wybranym” u którego synchronizacja w chmurze nie działa. Jednak okazuje się, że programiści zmagają się z ogromnym problemem jeśli chodzi o wykorzystanie potencjału Chmury Apple. Proces tworzenia kodu jest na tyle zawiły, że wymaga dodatkowych nakładów pracy. Co jednak gorsze, nawet te produkty które mają wszystko zbudowane zgodnie ze sztuką Apple Developer Programs nie działa. Użytkownicy kupując program nie zdają sobie sprawy z problemów jakie ich czekają. W sumie to wiele nie czekają i reagują. O tak.

Money

To co widzicie to efekt błędów w synchronizacji programu Money (zdjęcie ze sklepu w USA), gdzie większość komentarzy to kubeł wody wylany na programistów, którzy… zrobili wszystko jak należy. Notoryczne raporty o kłopotach, zła opinia, ogólny chaos sprawiły, że się poddali. Programiści z Jumsoft usuną w kolejnej wersji programu wsparcie dla synchronizacji poprzez iCloud i zastąpią ją starym dobrym Wi-Fi. Aplikacja czeka już do akceptacji przez Apple.

Nie jest to odosobniony przypadek. Pamiętacie zapewne jak fantastycznie miała wyglądać synchronizacja Tweetów w Tweetbot. Czas pokazała, że dobrą praktyką jest wyłączenie synchronizacji z iCloud i ponowne jej aktywowanie. Włos na plecach jeżą również takie wypowiedzi jak te od twórców doskonałego Instacast do obsługi podcastów:

What happened to the iCloud sync?
It’s gone, thank god. Making iCloud reliable is nearly impossible for a 3rd party developer. The app APIs are confusing, unclear and unreliable.

Nie mniej „optymistycznie” brzmią wypowiedzi znalezione na stronie wsparcia technicznego mojej ulubionej aplikacji iA Writer:

We use Apple’s APIs on both platforms to sync through iCloud, so all iCloud syncing and versioning is handled by Apple. Sadly that means there’s very little we can do about sync problems for now. Apple is fixing bugs in iCloud, we’ve seen a steady decline in iCloud issues, and more issues will be fixed with upcoming OS updates.

Tak, Apple zna problem i pracuje nad nim. Z tego co mi wiadomo miał on zostać naprawiony we wrześniu po premierze iOS 6.0. Niestety jak widać prace trwają, i trwają, i…

Mam nieodparte wrażenie, że jedna z najciekawszych funkcji jaką Apple zaprezentowało traci impet. Cyfrowa Chmura pomału przeradza się w Deszczową Chmurę. W chwili gdy programiści zmuszani są do wycofywania się z implementacji iCloud świadczy dobitnie o słabości zaplecza jakie Apple posiada w kwestii „oprogramowania” tego środowiska. Cyfrowa rewolucja, gdzie małe dyski w MacBookach Air (te najtańsze modele mają 64GB dysku) będą wystarczające do przechowywania naszych danych (bo wszystko będzie w iCloud) widzę jakby przez mgłę. Nasze pliki „zawsze z nami” powiadacie? Jasne, ale jeszcze nie dzięki Apple. 

PS. Polecam dodać do ulubionych witrynę monitorującą „zadyszki” iCloud. Może wówczas część gniewu podczas nie działania aplikacji zostanie skierowana w odpowiednim kierunku – klik.

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (8)
L

8 komentarzy

 1. Maksymilian Śleziak

  Dlatego własnie nie używam iCloud do niczego poza „find my iPhone”

 2. Bartosz Romanowski

  iCloud kuleje od samego początku i nie wygląda na to, żeby cokolwiek miało się poprawić. Ja notorycznie borykam się z problemem uciętych albo zdublowanych notatek oraz z problemami z synchronizacją kalendarzy pomiędzy urządzeniami. Nadal korzystam z iCloud, ale nie mam do tej usługi zaufania.

 3. Behinder

  Teraz w końcu się cieszę że nie dodali iCloud do 10.6 może jak w końcu będzie działać to się doczekam w 10.6.9 a nie tylko dla posiadaczy 10.11.12

 4. smartkid

  Ja osobiście nie miałem zbyt rażących problemów z iCloud, chociaż nie mogę też powiedzieć że w ogóle nie wystąpiły. Sama usługa jest jednak dla mnie tak wygodna, że nie wyobrażam sobie pracy bez jej używania. Trzymam kciuki za Apple, że ostatecznie doprowadzą ją do perfekcji ale zdaję sobie sprawę jak trudne to zadanie.

 5. Sebastian Samulczyk

  A ja używam iCloud i nie miałem jeszcze ani jednego problemu… Zawsze działa niezawodnie i nie potrafię sobie wyobrazić jakichś ręcznych synchronizacji…

 6. QDS

  Ja miałem jedną ale za to ogromną wpadkę – ważny plik w Numbers przestał się ładować między Numbers mac, a iOS. Zawisł tak jakby w synchronizacji, była tylko ikona wszędzie w urządzeniach, ale plik nie chciał się otwierać. I niestety nie odzyskałem go, musiałem dobre 5 miesięcy wpisanych danych wyszukać i wstukać jeszcze raz. A tak poza tym bez problemów 🙂 ps. do notatek nie używam Notatek Apple, bo na moim komputerze były lagi w czasie pisania z pojawianiem się literek! Simplenote moim przyjacielem.

 7. Daniel Swiatly

  Raz czy dwa zdarzyło się duplikowanie wpisów w Notatkach. Ale tylko wtedy, gdy program był otwarty jednocześnie na dwóch urządzeniach. Od czasu gdy to zaobserwowałem i unikam takiej sytuacji, problem nie występuje.

 8. Kuba

  W ogole Apple przestalo byc Apple. Od czasow premiery Liona mam straszny klopot z wifi w moim MBP mid 2010. I wchodza nowe wersje OS, a ja dalej mam posraną sieć.