^

Apple podnosi ceny aplikacji w MAS i iTunes

Przemysław Marczyński

26 października 2012

MASdrogo

Apple podniosło ceny programów w MAS. Do tej pory najtańszą pozycję można było kupić za 0,79 Euro. Od teraz najniższa kwota jaką uiścimy za program to 0,89 Euro. Nie pojawiła się żadna informacja prasowa w tej sprawie co jest dla mnie dość zaskakującą praktyką. Można również odnotować, że ceny innych programów poszybowały w górę. Za Tweetbota przyjdzie nam zapłacić już 17,99 Euro (wcześniej 16 Euro). Nie wiem czy to efekt zastany po ogłoszeniu wyników za ostatni kwartał. Wiem natomiast, że takich niespodzianek nikt z nas chyba nie lubi.

Dzięki Grześko za zwrócenie mi uwagi na ten fakt.

Dodane…

W iTunes ceny również w górę

Itunes cenyup

Dodane…

Zmienił się również udział zysków dla developerów. Było 0.79 (i programista otrzymywał 0,48) jest 0.89 (i programista otrzymuje 0.54).

Dzięki Marcinie.

Devup

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (15)
L

15 komentarzy

 1. Paweł

  No ładne jaja. Podwyżka jest wszędzie, nie tylko w MAS.
  Chyba przestanę kupowac czasopisma na iPada. Każde podrożało o 40 gr. Zamiast 3,30 zapłacę 3,70 np. za Newsweeka.
  Niby niewiele, ale podwyżka o ponad 11% niespecjalnie wpłynie na szybszy rozwój prasy elektronicznej. Gdyby była obniżka o 11% to raczej mogłoby zwiększyć zysk, poprzez większą sprzedaż z nieco mniejszą marżą. Kto wie, może
  Ciekawe skąd ta podwyżka. Nie możliwe, żeby wszyscy wydawnictwa, muzycy i developerzy się na raz skrzyknęli i podnieśli cenny. Oczywiste jest, że ceny podniosło Apple, ale czy pytało o zgodę wsystkich? Może podniosło ceny zwiększając swoją marżę starając się zachować takie same wpływy dla wydawców.
  Ciekawe, o co cho.

 2. alfnaick

  Musimy zapłacić za rozwój nowych map…

 3. Rob

  Jeśli chodzi o notatkę prasową, to raczej rzadko się widuje raczej żeby ktoś ogłaszał że podnosi ceny 🙂 Z drugiej strony zastanawiam się kiedy była ostatnia podwyżka cen w iTunes? Nie śledzę tego tak dokładnie to nie wiem ale wydaje mi się że spokojnie ze 3 lata nic nie było robione. Utrzymanie stałej ceny przez tyle lat wydaje mi się nadal dość dobre. Nieuniknione było iż kiedyś ta cena się zmieni. Zresztą nie wiadomo jak tam to wygląda na backend z fonografią – może to zapis wynikający z umowy jaką mają, może umowa wygasła i ją właśnie renegocjowali (choć wtedy na pewno by coś leaknęło, no ale kto wie), więc to nie do końca muszą być kroki Apple. Choć z drugiej strony równie dobrze mogą być 🙂 Oczywiście nie oznacza to iż jestem z tego powodu szczęśliwy 🙂

 4. Paweł

  @Rob: Każdy może sobie podnosić ceny jak chce. Problem w tym, że Apple podniosło ceny za innych. Jeżeli jakiś wydawca, artysta, czy developer chciał podnieść cenę, mógł przecież to zrobić. Chciał sprzedawać drożej, nie było problemu. Apple nie zmuszało go do sprzedaży za 0,99$.
  Na razie to tylko nasze domysły, z czasem okaże się skąd ta powdyżka.

 5. Peti

  Może to kwestia kursu USD/EUR?

 6. Sebastian

  Apple nie podniosło cen za innych! Co Wy za głupoty pieprzycie! Wzrost cen jest spowodowany zmianami w kursach Euro do Dolara, który od dłuższego czasu nie jest za dobry a pamiętajcie też, że Apple musi jeszcze płacić 15% podatku do Luksemburga.

 7. Przemek Marczyński

  Jak podnoszą ceny gazu to o tym mówią. Apple tego nie zrobiło. Fuj!

 8. Paweł

  No to się wyjaśniła zagadka 🙂
  Czas korzystać z konta w US i kupować taniej.

 9. jakubat

  A nie ma przypadkiem jakichś zmian w podatku od usług elektronicznych w Luksemburgu? Słyszałem, że coś nad tym pracują ponieważ Luksemburg i Francja mają je najniższe w całej EU.

 10. matipl

  @jakubat: słusznie 🙁
  „The European commission – which oversees European Union law as the EU’s executive arm – on Wednesday gave Luxembourg 30 days to increase its VAT rate on digital services from 3% to 15%. This will close a tax loophole that has encouraged companies such as Amazon, Skype and Netflix to be based in Luxembourg to benefit from the 3% rate when selling throughout the EU. Luxembourg must agree to change its VAT rate before the end of November, or face being referred to the European court of justice and risk fines. France has also been issued with a similar warning over its 7% rate for digital services.”

 11. ymm

  Z tego co wiem ceny zmieniły się tylko w tych krajach, gdzie iTunes działa w EUR. Np. w amerykańskim sklepie ceny są identyczne.
  Co więcej ceny aplikacji w przeliczeniu na PLN to zawsze było coś ok. 3,60 – 3,70zł. W chwili obecnej żeby tyle było cena musi wynosić ok. 0,89 EUR, bo 0,79 to w tej chwili ok. 3,30 zł 😛

 12. MacWyznawca

  Co się dziwicie? Apple zapomniał, że w UE płaci się VAT (e Luksemburgu skąd Apple sprzedaje na UE 15%). Deweloperzy dostawali o ~15% mniej za sprzedaż w Europie i się pewnie skarżyli…
  Tu są dokładne wyliczenia z porównaniem do proporcji cen sprzętu Apple US-UE:
  http://macwyznawca.pl/mac/files/nowe-ceny-programow-w-eu.html

 13. jakubat

  @ MacWyznawca
  Tak jak skomentowałem u Ciebie na stronce, Apple nie zapomniało o podatku VAT tylko dotychczas w Luksemburgu obowiązywała praktynie zerowa stawka – 3%. Dopiero niedawno podniesiono ją na 15% co najprawdopodobniej było powodem korekt cen.

 14. Przemek Marczyński

  Szacuneczek Panowie. To wiele wyjaśnia.