^

OS X Mountain Lion 10.8.1

Przemysław Marczyński

23 sierpnia 2012

Updates
Informacje o tym, że programiści już pracują z nową odsłoną systemu OS X ML pojawiły się kilkanaście dni temu. Nowa duża łatka Kota od Apple jest już gotowa do pobrania z Mac App Store. I tutaj kilka ciekawostek. Pierwszy raz przetestujemy działanie łatki w nowym wydaniu – instalacja wprost ze sklepu z programami. Druga rzecz, to zadziwiający rozmiar pliku W moim przypadku to niespełna 8MB danych (inne źródła podają 24MB), gdzie pamiętamy, że każda aktualizacja tego typu ważyła dobre kilkaset mega. Inna ciekawa rzecz, to szybkość wydania aktualizacji z numerem 10.8.X. Zazwyczaj trzeba było czekać kilka miesięcy na taki ruch. 
Moje ciche przemyślenia związane z powyższymi. Mountain Lion będzie aktualizowany częściej i bez większych ceregieli będzie otrzymywał numerki aktualizacji, a wykrywane błędy będą łatane bez czekania na zebranie się większej ilości dziur. Łata z dodatkowym numerem nie będzie wielkim „halo”. Mam również nadzieję, że trend małych rozmiarów łatek, które tak jak w tym przypadku nie wnoszą wielkich zmian będzie zachowany. Wróży to również, że nowy OS X to więcej niż tylko Powiadomienia i kilka innych funkcji. Mam nadzieję, że zmieniono znacznie więcej pod maską systemu, co zresztą mam nadzieję odczuwacie, bo system jest znacznie bardziej żwawy.
Więcej o nowej aktualizacji przeczytacie tutaj.

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (12)
L

12 komentarzy

 1. Miłosz Bolechowski

  „Inna ciekawa rzecz, to szybkość wydania aktualizacji z numerem 10.8.X. Zazwyczaj trzeba było czekać kilka miesięcy na taki ruch.” – jeśli miałeś na myśli 10.x.1, to nie do końca; pierwsza aktualizacja pojawiała się po 24 dniach (w 10.4.1 po 17, 10.5.1 po 20, 10.6.1 po 13, 10.7.1 po 29 dniach) 🙂

 2. Przemek Marczyński

  @Miłosz poważnie?;-) Jakoś wyjątkowo szybko poszło z tą łatką. Tak mi się wydawało.
  PS. Z tymi wyliczeniami jesteś niesamowity. Kto to monitoruje? 😉

 3. Miłosz Bolechowski

  @Przemek; zupełnie poważnie. Pierwsza zawsze pojawiała się bardzo szybko. Na kolejną wersję przyjdzie nam czekać około dwóch miesięcy (średnio: 51 dni).

 4. Remik_k

  Wysłali już 10.8.2 do Developerów.

 5. Limies

  Ja mam nadzieję, ze aktualizacje będą rzadkie – nie chce mieć
  system typu win oz z aktualizacjami co tydzień!
  To, że Interface pobierania ktualizacji jest ujednolicony, nie oznacza, że wszystkie aktualizacje pochodza z App Store 🙂
  Pozdrawiam, LI

 6. Przemek Marczyński

  @Limies Ja tam wolę łatanego jak Windows OS X’a niż dziurawego OS X’a 😉
  @Cezary – biję się w pierś. Na pasku pokazało się 7,9MB. Słowo Przemka!

 7. Limies

  @Przemek A ja wolę niedziurawego OS X – łatanego tylko od czasu do czasu
  A propos w 10.8.1 jest już błąd -przestała działac komenda purge
  – tak to juz jest – co nagle to po diable

 8. Maksymilian Śleziak

  Dziś po aktualizacji pierwszy raz w życiu zresetował mi się Mac. Zwiechy, zdarzały się już wcześniej, ale tak gwałtownie jak dziś – nie. Oby szybko wypuścili 10.8.2 😉

 9. pejot

  U mnie nsatąpiło coś dziwnego, pojawiły się dwa updaty. Jeden 8mb, drugi… 4,34GB.
  Ten drugi ma dokładnie taki sam opis zmian jak pierwszy i wygląda na to, że jest to pełny system.
  Nie byłoby w tym może nic dziwnego (mac chce sobie zabezpieczyć recovery do najnowszej wersji, ale… na dysku już jest instalka 10.8
  WTF w takim razie?

 10. Peti

  U mnie to samo 2 updaty – zainstalowałem ten mały, duży wciąż pozostał… MBA 13″ 2011 – może to faktycznie ma coś wspólnego z recovery….

 11. Grigorij

  Bateria w retinie chyba bez wiekszych zmian. Niestety pogorszylo sie animowanie poszczegolnych elemtow systemu. Widac wieksze lagi przy zmianie pulpitu lub expose.