^

Wersja lekka czyli tania alternatywa

Przemysław Marczyński

13 lipca 2012

Trudno czasem zdecydować się na zakup aplikacji. Dość łatwo mogliśmy przetestować produkty na własnej skórze korzystając z wersji demo. Wprowadzenie przez Apple sklepu Mac App Store namieszało troszkę na rynku. Programiści nie mogą umieszczać w sklepie czasowych ograniczeń w działaniu swoich produktów (zazwyczaj było to 30 dni). Musieli więc skorzystać z innej możliwości, żeby zachęcić nas do wydania pieniędzy właśnie na ich oprogramowanie. Dzięki temu w MAS odnajdziemy wersje „Lite”. Skutecznie wykastrowane z większości funkcji, a mające nas przekonać swoją funkcjonalnością do nabycia pełnej wersji programu. Co się jednak w praktyce okazuje, że te okrojone wersje są na tyle „pełne”, że większości z nas całkowicie wystarczą w codziennej pracy. Poniżej pięć moich propozycji na tanie korzystanie z ciekawych programów. 

YummyFTPLite

Yummy FTP Lite

Mój ulubiony klient FTP. Z tą wersją zrobicie wszystko co większość użytkowników robi z FTP’em – prześlecie pliki szybko i bezpiecznie. Działa funkcja Zakładek do różnych miejsc na serwerze, Quick Look, widok dwóch okien obok siebie. Zdecydowanie warto zapłacić 2 dolary

Aplikacja w MAS – kliknij
Witryna programu – http://www.yummysoftware.com/Product-Information-Lite
Cena – 1,59Euro

 

SparrowLite

Sparrow Lite

Objawienie jeśli chodzi o obsługę poczty e-mail. Interfejs inspirowany klientem Twittera – Tweetie. Kosztem jaki będziemy musieli podjąć za darmowe korzystanie z aplikacji jest dodawanie w podpisie informacji, że wiadomość została wysłana przy użyciu właśnie tej aplikacji i reklamy.

Aplikacja w MAS – kliknij
Witryna programu – http://www.sparrowmailapp.com/
Cena – darmowy


MindNodeLite

MindNode Lite

Ostatnim czasem podkochuję się w wersji Pro tej aplikacji (skuszony właśnie wersją darmową). Program służy do wizualizacji naszych pomysłów. To co siedzi nam pod czaszką możemy przenieść do schematów graficznych. Wersja darmowa to jedynie tekst (czyli najważniejsze czego nam potrzeba). Jeśli chcecie mieć opcję dodawania plików multimedialnych, klikajcie w wersje Pro.

Aplikacja w MAS – kliknij
Witryna programu – http://mindnode.com/
Cena – darmowy 

ImageTricksLite

Image Tricks Lite

Bardzo przyjemny program do szybkiej deformacji zdjęć. Sporo efektów, rozmyć, ramek, masek. Jednym kliknięciem zmienicie zdjęcie nie do poznania. Łatwo zaimportujemy zdjęcia z rozmaitych formatów, a także zmienimy ich rozmiar. Jest również integracja z iPhoto.

Aplikacja w MAS – kliknij
Witryna programu – http://www.belightsoft.com/products/imagetricks/
Cena – darmowy

WikibotLite

Wikibot Lite

Wikipedia pod myszką. W tej wersji ograniczono funkcje wyszukiwania oraz będziemy parać się z reklamami. Warto jednak mieć nieograniczone zasoby wiedzy pod ręką, nawet jeśli coś będzie nas zachęcać do kliknięcia w kolorowy banner.

Aplikacja w MAS – kliknij
Witryna programu – http://www.avocadohills.com/app/wikibot
Cena – darmowy 

Zaraźcie się darmowymi wersjami. Jeśli będziecie uważać, że warto wesprzeć ich autorów kupcie. Miłego korzystania. 

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

  1. K

    Doliczyłem się czterech, a nie pięciu aplikacji

  2. Przemek Marczyński

    @K Oszzz 😉 Zgapiłem publikację 5 aplikacji. Dzięki, już się poprawiłem.

  3. Radek

    Mind Note uzywam nawet do sporych projektow. Klienci sa zazwyczaj pozytywnie zaskoczeni, i od razu zwieksza sie zainteresowanie omawianym tematem.