^

Smutne koszta iPhone'a

Przemysław Marczyński

4 kwietnia 2012

Costsofiphone

Inne spojrzenie na koszty związane z produkcją i konsumpcją iPhone’a. Zapraszam do zapoznania się z ciekawą infografiką która obok fantastycznych cyferek pokazuje inne aspekty produkcji tego popularnego telefonu. Temat do przemyślenia podczas zakupu nowego aparatu.

Created by MBAonline.com

Źródło grafiki http://www.mbaonline.com/cost-of-iphone/

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (14)
L

14 komentarzy

 1. Wredniak

  Wygląda, że Apple „jest źródłem wszelkiego zła” na świecie.
  A w fabrykach Foxconn to produkuje bardzo wiele zachodnich firm.
  Rozumie, że temat Apple jest bardzo modny, ale czemu pomijać dużą część tematu skupiając sie na części?

 2. Przemek Marczyński

  @Wredniak bo Apple jest największym odbiorcą Foaconn’a, a na jednej infografice trudno przedstawić wszystkich producentów? Nie strzelałbym, że to kwestia ataku na Apple, ale przemyśleń w kwestii pochopnych zakupów nowej elektroniki.

 3. PhuyeR

  A dzieci w Afryce umierają z głodu i co z tego?

 4. Sawalas

  Foxconn dostarcza sprzęt dla Apple, Della, Microsoftu, IBMa, Intela, Acera, HP….
  Odczepcie się od tego Apple. Na domiar złego Apple jako jedyne tak wyraźnie podkreśla ekologie w procesach produkcji swoich produktów.
  Haters gonna hate…

 5. Tomek Wójcik

  @Przemek – „odbiorcą”. „Ą” :).

 6. Sawalas

  @Tomek Wójcik
  chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom
  :-))

 7. wredniak

  Nie twierdzę, że to atak na Apple, ale widoczne wykorzystanie chwytliwego tematu z pominięciem całości zagadnienia.
  Ciekawe jakby wyglądało takie zestawienie dla Nokii, Samsunga, HTC itp…

 8. kriso

  Mam rozumieć, że Samsungi, HTC, Nokie i cała reszta utylizowana jest w sposób najlepszy z możliwych w przeciwieństwie do tego strasznego iPhone’a? 😉

 9. grafmarr

  Problem zawarty w infografice dotyczy dotyczy nie tylko smartfonów i komputerów, ale każdego nowoczesnego sprzętu RTV-AGD. Niestety infografika skupia się wyłącznie na Apple niczego na końcu nie konkludując. Odpada tu więc argument, że Apple zostało użyte jako przykład bo jest firmą na Topie. Co z tego, że infografika zwraca uwagę na problem, skoro nie przedstawia go w skali globalnej. Niestety większość „przeciętnych zjadaczy chleba” wyciąga z niej tylko jeden wniosek ograniczony do Apple. Ludzi myślących szerzej i wyciągających własne wnioski jest na świecie zdecydowanie mniej.
  Pomysł na infografikę dobry, ale realizacja skopana.

 10. Filip

  Wykorzystanie Apple jest moim zdaniem celowym zabiegiem. I nie chodzi tutaj o żadną nagonkę na Apple.
  Wokół Apple wytworzona jest olbrzymi społeczność internetowa. Niezliczone serwisy, blogi, fora etc. A dodatkowo wszystko co o Apple jest wyjątkowo poczytnym tematem. Dlatego właśnie infografika traktuje o iPhone’ach a nie o pralkach Samsunga na przykład. Tworzenie takiej infografiki ma na celu dotarcie do możliwie największej ilości osób. Dlatego też Apple jest idealnym „celem”. I słuszność tego wyboru potwierdza fakt, że od rana widziałem informacje o tej infografice na conajmniej 3 polskich blogach o Apple.

 11. Marucins

  Widać jak realnie i zdrowo co poniektórzy podchodzą do negatywnego słowa wymierzonego w stronę Apple.

 12. Sawalas

  Oczywiscie że podchodzą realnie i zdrowo. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawe z tej nieudanej prowokacji. Natomiast nie znosimy jak wyciera się gębę przy każdej okazji firmą którą lubimy i produktami ktore doceniamy w codziennym życiu czy tez pracy zawodowej …

 13. jargo

  rodzi to różne uczucia, można to zmienić gdyby firma chciała .. no właśnie gdyby chciała ( zrezygnować z zysków ) , jednak ostatnio oglądałem w jednym z filmów taką scenę – akcja humanitarna w Afryce, osoba która jest po raz pierwszy przy problemach w czasie podróży spieszy z pomocą, wyraźne niezadowolenie tubylców, zdziwienie „dobrego” i wyjaśnienie przewodnika oni pomagając zarabiają dolara co jest dla nich sporym zarobkiem , on pomagając pozbawił jednego lub dwóch osób zarobku

 14. winmaciek

  Dlaczego gdzieś w środku jest napisane „There are over 5 million iPhone apps available”? Jest ich ok. 10x mniej.