Kategorie Archiwum

Przyspieszamy Mac OS X

Niech mi nikt nie mówi, że z czasem Wasz system działa jak nowy. Obojętne czy to Windows, czy to OS X zawsze borykamy się z „długofalowym przymulaniem”. Wiąże się to zazwyczaj z ilością instalowanych aplikacji, wtyczek i późniejszych odwołań systemu do tychże danych. Może kiedyś brakło nam prądu w gniazdku i komputer zakończył pracę bez odpowiedniego zakończenia procesów lub wydarzyło się „nieoczekiwane”, podczas spędzania wielu godzin ze swoim komputerem. Tutaj niech każdy zerknie do swoich poczynań, tych liczba jest nieskończona…

Poniżej kilka porad, które mam nadzieję, pomogą Wam ogarnąć swojego Maka. Każdy ma inne sposoby na radzenie sobie z komputerem. Ja podwijam rękawy i robię tak:

1. Naprawa uprawnień

Jest to pierwsza czynność którą wykonuję gdy zaczynam odczuwać hamulec podczas pracy z Mac OS X. Wywołuję wówczas program Narzędzia dyskowe, wybieram dysk do naprawy i klikam – Napraw uprawnienia dysku. Maszyna zostanie wprawiona w ruch, a uprawnienia katalogów w systemie  powinny otrzymać swój właściwy status.

2. Ilość wolnego miejsca

Czynność tą wykonuję nawet wcześniej niż naprawę uprawnień. Mac OS X potrzebuje sporo miejsca na pliki tymczasowe, używane przez aplikację. Jeśli obszar wolnego miejsca spada poniżej 5GB, zaczynam szukać zbędnych plików i aplikacji, aby usunąć je z dysku. Nie zapomnijcie przy tym opróżniać kosza.

W Finderze wybierzcie ikonę dysku a następnie pacnijcie klawisz Spacji. Szczegółowe dane pod skrótem klawiaturowym Jabłko+I.

 

3. Usuwamy pliki logów

W programie Konsola odszukamy wszystkie raporty z pracy systemu. Nic nie umknie tej aplikacji ale z tego faktu generuje ona pliki tekstowe w dość dużej ilości. Może nie zajmują one zbyt dużo miejsca, jednak potrafią zapchać gardło systemu. Wystarczy wybrać logi do usunięcia i kliknąć w ikonę Przenieś do Kosza.

4. Kasujemy zbędne dane (na własne ryzyko ;-))

Możemy także (na własną odpowiedzialność! – umywam ręce od problemów jakie sobie sprawicie ;-)) zajrzeć do katalogu Biblioteka (w Finderze klikamy w menu Idź i dusimy klawisz ALT – pojawi się odpowiednia pozycja na liście). Tam odszukamy pliki, które można usunąć bez większych problemów.

Załączniki Mail’a – zawartość katalogu Mail Downloads

Logi – katalog Logs

Tymczasowe – katalog Caches (chociaż tutaj można odnotować na początku spadek wydajności – aplikacje na nowo tworzą pliki tymczasowe na swoje potrzeby)

Preferencja – jeśli usunęliście program o konkretnej nazwie, możecie przeszukać folder Application Support. Jeśli w nazwie pliku doszukacie się skasowanego programu, możecie go usunąć.

5. Zabij co niepotrzebne

Program Monitor aktywności to świetny kompan wszystkich pedantów. Sprawdzicie w nim co i jak obciąża system. Mamy tu pełną listę procesów używanych przez Mac OS X. Z listy łatwo wybierzemy i zamkniemy zbędne programu lub usługi działające w tle.

6. Niepotrzebne aplikacje

W oknie Preferencji systemowych sprawdźcie też, czy za dużo programów nie ładuje się automatycznie po uruchomieniu systemu. Usuńcie je z listy, jeśli nie chce ręcznie ich wyłączać. Trafisz tam klikając w: Preferencje systemowe / Użytkownicy i grupy / Logowanie

7. Ciekawe aplikacje

Wszystko o czym pisałem powyżej można zrobić przy udziale sporej grupy gotowych narzędzi. Aplikacji poprawiających wydajność pojawia się coraz więcej. Poniżej kilku moich faworytów w tej materii.

CleanApp – numer jeden w mojej ocenie jeśli rozmawiamy o narzędziach do usuwania programów. Ma wszystko co potrzeba, od wyszukiwania powiązanych plików, po kasowanie danych tymczasowych i plików językowych. Dla mnie numer 1.

WhatSize – to drugi program, bez którego nie wyobrażam sobie porządkowania systemu. Zadanie ma banalne, skanuje dysk twardy i pokazuje obciążenie katalogów. Świetnie pokazuje gdzie mamy najwięcej zajętego miejsca i pozwala skrupulatnie pozbyć się niepotrzebnych plików. Potrafi też znaleźć duplikaty danych.

CleanMyMac – chyba najpopularniejsze narzędzie w tym segmencie produktów. Ładny interfejs, szybkie działanie, tona opcji.

Coctail – aplikacja do „grzebania” w systemie. Potrafi naprawiać uprawnienia, reindeksować Spotlighta, zmieniać ustawienia TimeMachine usuwać pliki podręczne.

TinkerTool – działanie aplikacji zbieżne z programem powyżej. Więcej opcji i cena przyjaźniejsza.

AppTrap – darmowe narzędzie do usuwania programów

CleanGenius Pro – młodszy kolega ClenMyMac. Teraz za darmo w MAS (przez ograniczony czas)

8… kończąc

Nie zapomnijcie po wykonaniu powyższych operacji zrestartować systemu. Kotkowi też to dobrze robi. Serio.

 

Ciekaw jestem Waszych doświadczeń z pielęgnowaniem dysku. Komentarze są otwarte i czekają na ciekawe pomysły.

 

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.