^

Scrawl – mniejszych notatek nie znajdziecie

Przemysław Marczyński

16 stycznia 2012

Scrawl

Coś przewija się na ekranie. Informacja do szybkiego zanotowania. W pracy ciśnienie, nie ma kartki pod ręką, długopis w stresie właśnie stoczył się pod biurko koleżanki. Jesteś bezradny. Widać, że Allen Dunahoo był w takiej sytuacji już kilkukrotnie. Nie sposób wytłumaczyć (ok, pieniądze – ale to szczegół), dlaczego powstał tak mały, ale poręczny produkt.

Scrawl to siedzący w moim ulubionym miejscu (belka systemowa) program. Dzięki niemu możemy tworzyć notatki. I tu wypadałoby zakończyć wywód nad tą aplikacją. Sprawa praktycznie jest zamknięta, bo oprócz opcji szukaj oraz informacji o dacie ostatniej edycji nie mamy tu nic.

Scrawl 2

Jeśli już sięgasz do kliknięcia w czerwony przycisk w Safari to chciałem powiedzieć jeszcze jedną rzecz. Notatki te wędrują wszędzie tam, gdzie siądziesz do swojego komputera. Tak, aplikacja wspiera iCloud i działa wybornie. Jak dla mnie, gdzie z rozpędu potrzebuję napisać jedno słowo lub wkleić jakiś adres URL do późniejszego użycia, Scrawl po kilku dniach pracy sprawdza się doskonale. Oczywiście marzy mi się wywołanie okna przy użyciu skrótu klawiaturowego czy otagowanie notatek do łatwego ich odszukania w późniejszym czasie. Jednak brak tych opcji rekompensuje cena – 1,59 Euro. Ahh i co ważne, nic, całkowicie nic nie ma tu do konfiguracji. Dodam jeszcze, że będzie aplikacja na iOS, która pozwoli współdzielić notatki w ruchu. Perełka zatem, nie sądzicie?;-)

Scrawl w Mac App Store – kliknij
Witryna programu – http://scrawl.allendunahoo.com/
Cena – 1,59 Euro

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (6)
L

6 komentarzy

 1. dom

  Przemek, chyba żartujesz 🙂
  Programik ma bardzo poważne braki, które go dyskwalifikują:
  • Brak skrótów !!! (na dzień dzisiejszy to kpina z użytkownika)
  • Nie można zmienić rozmiaru okna (masakra, dla mnie, cisnąć się w tak małym okienku to nieporozumienie).
  • TAGI – brak, nie ma, straszne …
  ok, wiem że cena nie jest wysoka 🙂 ale nie rozumiem podniecenia, przyznam się, że nawet za darmo bym go nie tknął 😉
  używam za to – Justnotes:
  http://selfcoded.com/app/justnotes/
  … jest lepszy (ma wszystko to, co wymieniłem wyżej, m.in. skrót do szybkiej notatki etc.), a działa identycznie jak scrawl, dodatkowo jest DARMOWY (ale zapłaciłbym za niego nawet te 7,99 Euro jakby było trzeba) – obadajcie go, warto.
  pozd.

  • Przemek Marczyński

   @dom, żartować, że co? Że wymieniłem wszystkie wady aplikacji jakie stawiasz w komentarzu, a mimo to uważam, że jest to fajne narzędzie? JustNote ma wielkie i brzydkie okno. Działa jakby nie mógł wyjść z bety od kilku lat. Jeśli już brałbym się za jakąś alternatywę dla przedstawionej aplikacji (których jest ogrom na Mac OS X), to na pewno nie JN. Wybacz 😉

 2. Tomek Wójcik

  Pomyśleć, że kawałek czasu używam własnej appki tego typu :). Jedyna różnica to to, że zapisuje dane na dysku (Core Data) a nie w iCloud…

 3. Jarek

  Do tego celu używam Quick Note firmy Diigo.
  Tytułowy Scrawl jest naprawdę brzydki, a w polecanym przez @dom (bliźniaczo podobnym do „mojego”) Justnotesie nie znalazłem prostej możliwości wydruku notatki.

 4. Paul Dunahoo

  Sorry for posting this in English, but it is the only language I can speak 😉
  @house
  „There are no shortcuts!” That is coming is a future update to Scrawl. Right now you can use Ctrl-Alt-Cmd-N to open Scrawl, Cmd-Delete to delete a note, and Cmd-+ to create a new note.
  „You cannot resize the window”
  Sorry, I like small little windows on my 11″ MacBook Air 🙂 You can make it bigger in the preferences, but I will not be adding resizing (it won’t work because it is a menubar app).
  @Przemek Marczyński
  Thanks for writing about Scrawl!
  If anyone wants to submit a feature request, they can at my website at support.allendunahoo.com.

 5. dom

  @Przemek – wybaczam i szanuję Twój wybór 🙂