^

Piezo – nagrywaj wszystko, łatwo i szybko

Przemysław Marczyński

22 grudnia 2011

Piezo

W Mac OS X, bez problemu zarejestrujemy to co dzieje się na ekranie. Skrót do zrzutu ekranu lub QuickTime robią całkiem przyzwoitą robotę. Co jednak, jeśli zamiast obrazu chcielibyśmy nagrać dźwięk? Powiedzmy, ścieżkę dźwiękową utworu z TouTube’a lub rozmowę na iChacie czy Skypie? Niedawno pojawiło się nowe dziecko firmy Rogue Amoeba Software o nazwie Piezo. Dzięki tej aplikacji rejestrowanie dźwięku jest banalnie proste.

Jeśli kiedyś przyśnił Ci się program do nagrywania z prostym interfejsem, to musiał być Piezo. Po uruchomieniu aplikacji w kwadracie 380 na 260 pikseli zawiera się wszystko czym będziesz operował. Dosłownie cztery guziki, które pozwolą Ci nagrywać muzykę, audycje czy rozmowy z każdej aplikacji w Mac OS X. Prościej się nie da.

Nagrywamy

Po pierwsze wybieramy źródło nagrania. Może to być Safari, jeśli coś na YouTubie przykuło Twoją uwagę. Wraz z nową wersją (1.1), wszystkie aplikacje VoIP ślicznie współgrają z naszym rekorderem.

Piezo3

W tej chwili możemy wcisnąć okrągły przycisk rejestracji, aby dźwięki wydobywające się z programu zostały zarchiwizowane na naszym dysku. Możemy jednak wpłynąć na jakość nagrywanej muzyki oraz dodać nazwę pliku wraz z komentarzem. Aplikacja potrafi zapisać muzykę w najwyższej jakości 256kbps AAC, zaś najsłabsza możliwa rejestracja jest w formacie 64kbps AAC.

Piezo4

Podczas nagrywania zarówno ekran mierników jak i ikona w docku zapala się, informując nas o fakcje rejestracji. Obok nazwy pliku, stylowo przesuwa się licznik czasu pokazujący czas zapisu. Jeśli będziemy chcieli zakończyć nagrywanie, ponownie wybieramy okrągły czerwony przycisk. Natychmiast obok nazwy pojawi się ikona lupy. Klikając w nią zostaniemy przeniesieni do okna Findera obejmującego ten plik.

Kończąc

Piezo2

W tak prostym nagrywaniu dźwięku Piezo nie ma chyba konkurencji. Jedno kliknięcie i już plik m4a jest gotowy. Oczywiście możemy pokusić się o porównanie do aplikacji Audio Hjack Pro (zresztą tych samych twórców), ale jest to produkt dla zupełnie innej grupy odbiorców. Bez upszczonych opcji i edycji. Piezo po prostu rejestruje dźwięk, łatwo i wygodnie. Aplikacja warta jest uwagi, szczególnie, że za cenę 10 dolarów zdecydowanie warto mieć ją na swoim komputerze. Polecam.

Aplikacja dostępna w MAS oraz na stronie producenta, gdzie można pobrać wersję testową. Jeśli nie przekonał Was powyższy tekst, jestem pewien, że demo rozwieje wątpliwości, co do przyjemności pracy z tym programem.

Ocena Mój Mac 4/5

MM Oceny 4

Plusy:

+ prosta obsługa
+ cena
+ możliwości nagrywania z praktycznie każdego źródła dźwięku w OSX.

Minusy:

– jeśli miałbym szukać minusów, to przydałaby się drobna edycji dźwięku – przycinania końcówek

Witryna programu – http://rogueamoeba.com/piezo/
Cena – 10 dolarów

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. Michał Masłowski

  Fajne, widzę, że to taka uproszczona wersja Audio HiJack Pro, w którym jak się okazuje ja wykorzystuję tylko podstawową funkcję: nagrywanie audio z mikrofonu.
  Piezo ma mega zaletę, jest dostępne w MAS.
  Szkoda, że nie było tego programu jak kupowałem AHP, być może kupiłbym 3 razy tańsze Piezo.

 2. Szymon

  Program bardzo fajny, jest program o bardzo podobnych a chyba w najnowszej wersji jeszcze bardziej rozszerzonych funkcjach, tj. Wire tap pro ( http://www.ambrosiasw.com/utilities/wiretap/ ) tylko cena się tak jakby nie zgadza 🙂
  Choć pamiętam, że był dostępny chyba nawet za darmo w ramach którejś z paczek Mac Heist.

 3. macmoc.pl

  Do opisu warto dodać NAJWAŻNIEJSZĄ funkcję Piezo.
  Objawia się ona przy nagrywaniu rozmowy voip (np. Skype). W takim przypadku Piezo osobno zapisuje sygnał przychodzący i wychodzący (prawy / lewy kanał pliku wyjściowego).
  Taki zapis znacznie ułatwia post-produkcję podcastów.

 4. Michał Masłowski

  Piezo tak ma? To czemu Audio HiJack Pro tak nie ma? Albo co gorsza ma i ja nie wiem jak to zrobić 🙁