^

Adobe Photoshop i Premiere Elements 10 już w Mac App Store

Przemysław Marczyński

7 listopada 2011

Ape10

Najnowsze dzieci Adobe pojawiły się w sklepie Apple. Aplikacja do obróbki grafiki (Photoshop Elements 10) oraz wideo (Premiere Elements 10) już można kupić w cenie 63Euro. Co ciekawe, aplikacje w Mac App Store są tańsze od tych, które możemy znaleźć w sklepie Adobe, gdzie cena wynosi 83,64Euro bez VATu. Do tego dochodzi możliwość instalacji tańszego programu (z MAS) na kilku komputerach z OSX.

Sam nie wiem co powiedzieć? Przecież Adobe musi oddać Apple 30% ceny programu. Do tego jest tańszy niż we własnym sklepie internetowym. Nie rozumiem tego, ale widać nie wiemy ukrytych zawiłości marketingowych. Najważniejsza dla nas informacja to taka, że możemy kupić bardzo udane produkty (zapraszam do recenzji w najnowszym iMagazine) w jeszcze niższej cenie. W tym całym AH i OH zastanawiam się nad jednym. Z MAS zniknęła wersja PSE 9. Co zatem się stało z aktualizacją do wersji 10? Czy jest możliwość kupienia tańszej wersji? Czy musimy kupić nowy produkt. Widać coś za coś.

Photoshop Elements 10 – kliknij
Premiere Elements 10 – kliknij

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. slyx1978

  Nie wiem jak jest w przypadku Premiere, ale Photoshop w MAS jest okrojony o Organizera, stąd różnica w cenie. Dla mnie jednak to zaleta, bo zamiast organizera wolałbym używać iPhoto i dzięki temu zaoszczędzić te 20 euro. Dodatkową atutem jest możliwość instalacji na praktycznie nieograniczonej liczbie własnych maszyn (w przypadku wersji spoza MAS tylko na 2). Ciekaw jestem co teraz zrobią deweloperzy Pixelmatora. Jak dobrze pamiętam cena tego ostatniego miała wzrosńąć do około 60 euro chyba, a wtedy jak dla mnie wybór jest tylko jeden – Adobe…pożyjemy, zobaczymy…

 2. darekpoznan

  „Do tego dochodzi możliwość instalacji tańszego programu (z MAS) na kilku komputerach z OSX.”
  Gdzie jest mowa o możliwości instalacji na kilku komputerach?
  Czy taka możliwość dotyczy również użytkowania komercyjnego?
  Szukałem informacji w App Store i na stronach supportu Adobe, ale jakoś nic nie mogę znaleźć odpowiedzi na te pytania.

 3. slyx1978

  @darekpoznan możliwość instalacji programu z MAS na kilku komputerach jest wpisana w terms&conditions tegoż sklepu. W przypadku użytkownika prywatnego można program zainstalować praktycznie na nieograniczonej liczbie komputerów. Warunek – maszyny muszą być własnością klienta, który dokonał zakupu. Natomiast użytkownik komercyjny ma trochę gorzej, ale też nie jest źle. W takim przypadku mamy ograniczenie do 5 komputerów, dodatkowo program musi być kupowany z „firmowego” AppleID…

 4. slyx1978

  @darekpoznan – polecam ten artykuł na MacWorld – http://www.macworld.com/article/156962/2011/01/mac_app_store_faq.html
  a w szczególności paragraf dotyczący licencji:
  Licenses and copy protection
  Can I buy an app on one Mac for use on all my computers?
  Yes, you can install apps bought from the Mac App Store on any and every Mac that you personally own and use.
  What about the five-Mac restriction that I have with videos I bought from iTunes? Does that work for Apps too?
  No. Apps don’t check to see if you’ve using an iTunes-authorized Mac. They can ask you to verify your Apple ID and password, but that’s a single check and it’s just to verify you are who you say you are. Once your identity is verified, that’s it. There’s no authorizing or deauthorizing or counting of different Macs.
  Does that mean I could buy one copy of an app and install it on every Mac in my business?
  No, the license you agree to when you enter the Mac App Store says that app downloads are for Macs that you personally own, and that’s a license for personal use. Apps that are intended for professional use are licensed for you or for a single computer used by several people. While there’s no technical impediment to you installing them on multiple Macs at work, you’ll be violating the license agreement. It’s the same scenario as if you buy a single-user copy of iWork and install it on ten Macs at work—you can do it, but you’re violating the license agreement, making the act ethically questionable.