^

AutoCAD 2012 dla Mac OS X (aktualizacja AutoCAD WS już w MAS)

Przemysław Marczyński

17 sierpnia 2011

Autocad2012formac

Od kilkunastu lat podejrzewałem, że 16 sierpnia to ważna i ciekawa data. Jednak wczoraj nabrałem pewności. Po kilku latach wyczekiwania, wypatrywania, rozpływania się w marzeniach nareszcie Autodesk opublikował wersję LT swojego produktu. Światło dzienne ujrzała również „normalna” odsłona AutoCAD’a, a za chwilkę otrzymamy AutoCAD WS dla Mac OS X. Pełna paleta aplikacji do kreślenia rysunków. Tak jak sobie wymarzyłem. No… prawie.

AutoCAD 2012

Pierwsza informacja jaką chce się z Wami podzielić to wiadomość o tym, że AC2012 uruchamia się pod Mac OS X Lion z językiem polskim. Ci, którzy próbowali walczyć z uruchomieniem poprzedniej wersji na Maku wiedzą, że jest to niemożliwe (i tak na prawdę mogą sobie pluć w brodę, że go kupili – nie ma jeszcze łaty na tą dolegliwość). Nowa odsłona po kilku minutach pracy wydaje się być bardziej dopracowana, szybsza i co ważne można zmienić ten depresyjny czarny szablon na jasny – aż chce się pracować. Wszystko działa płynnie nawet na moim mini z Core2Duo. Nie mazałem wielkich rysunków, drobne szkice, ale działa to bez zarzutu.

AC2012 podmacosxpl

Obecny jest podgląd rysunków przez Quick Look oraz z poziomu Spotlight’a. Niestety, nie uraczyłem tej funkcji przeszukiwania w plikach dwg, czyli po wpisaniu do tabelki odbiorcy, Spotlight nie wyszuka nam odpowiedniego rysunku – szkoda, bo na to liczyłem mając natywną aplikację. Nie chcę się rozpisywać o nowych funkcjach, bo nawet nie miałem czasu dobrze pobawić się starymi. Jednak na pierwszy rzut oka widać, że autouzupełnianie komend sprawi się świetnie (chociaż posługiwałem się polską wersją). Pojawia się kilka nowych możliwości w grupowaniu warstw i zarządzaniu nimi. Nowe jest również dynamiczne okno z opcjami pojawiające się podczas wydruku bądź ustalenia opcji kreskowania. Do tego dochodzi obsługa PDFów, bez czego ja nie wyobrażam sobie pracy.

AutoCAD visor

Jedno jest pewne, nowy AutoCAD to znacznie lepszy produkt od swojego poprzednika. Ja nie odczułem ŻADNEGO dyskomfortu przesiadając się z wersji Windowsowej. OK, może przydała by się możliwość umieszczania palet z narzędziami poziomo. Reszta bez najmniejszych zastrzeżeń.

Cena AutoCAD’a 2012 wynosi – 3995 dolarów (w naszych realiach będzie to się prezentować z goła inaczej)
Wersję 30-dniową pobierzecie stąd – www.autodesk.com/autocadformac-trial

 

AutoCAD LT 2012

Na żaden inny program tak nie czekałem jak na ten produkt Autodeska. Nawet nie wiecie jakie było moje zdziwienie, gdy w RSSach (dzięki za tonę e-maili również ;-)). Sam brałem udział w beta testach prowadzonych przez Autodesk, ale prace trwały jedynie nad kolejną aktualizacją do poprzedniej edycji AutoCAD’a (wsparcie dla Liona). Zatem szok był jeszcze większy, bo byłem pewny, że kontroluję informacje z ogródka Autodesku.

AutoCADLT MAS

 

Niestety przy tej okazji radosnego skowytu pojawił się nagle krzyk rozpaczy. AutoCAD LT jest dystrybuowany tylko poprzez Mac App Store. To akurat nie jest zła wiadomość bo cena 900 dolarów jest bardzo kusząca. Daje to 2600 złotych, gdzie ja za swoją wersję zapłaciłem 4500 złotych. Grymas zawodu pojawił się po chwili.

AC MAS

AutoCAD LT jest dostępny na razie tylko w USA i Kanadzie. Fakt dystrybucji jedynie przez MAS uniemożliwia kupno programu w naszym kraju i całej europie. Nadzieją jest formularz, gdzie możemy się zapisać się na listę wypatrujących programu w naszym kraju. Z szybkich rozmów jakie przeprowadziłem wiem natomiast, że nikt oficjalnie nie mówi o dystrybucji ACLT w Polsce. Wiecie, że ciśnienie podniosło mi się jeszcze bardziej. Niby już coś mam, a jednak nie mogę tego zdobyć. Myślałem, że największym problemem będzie sam fakt powstania AutoCAD’a LT dla Maków, myliłem się. Problem jest w jego kupnie. Ściskam jednak kciuki, że za chwilkę się pojawi, będzie i wreszcie spokojnie odinstaluję Windowsa i zasiądę do portu całego warsztatu pod Mac OS X.

AutoCAD LT w Mac App Store – kliknij
Cena: 899,99 dolarów

 

AutoCAD WS

AutocadWS

Pojawi się również wersja pod Mac OS X narzędzia do przeglądania, wprowadzania uwag i małych korekt rysunków. Ma być dostępna za darmo w MAS. Premiera 19 sierpnia. Razem z narzędziami które już są obecne dla iPhone’a i iPad’a mamy doskonałą aplikację do wymiany rysunków w chmurze i ustalania szczegółów w projektach. Świetne uzupełnienie oferty.

Dodane: AutoCAD WS jest już dostępny w MAS.

AutoCAD WS – http://www.autocadws.com/
AutoCAD WS w Mac App Store – kliknij

 

AutoCAD pojawił się w MAS. Zatem sklep Apple powoli gromadzi aplikacje z linii pro. Jeszcze nieśmiało, wersja LT, ale powolutku. Autodesk zaskoczył mnie bardzo pozytywnie (nie licząc tego małego szczegółu dostępności). Wreszcie CAD wszedł pełną gębą do Mac OS X.

To co zrobił mi Autodesk nie chcę nazywać głośno, bo unikam wulgaryzmów. Jednak pokazanie marchewki i zawieszenie jej na wysokim drzewie, nieosiągalnym dla mnie to prawdziwe $%@#$%. Sam nie wiem czy cieszyć się, czy płakać po wczorajszym dniu. Na razie mam nerwa. Koi jedynie 30 dniowa wersja testowa AutoCAD’a. Później zjadam biurko, bo do wersji na Windowsa nie chcę wracać.Więcej o AutoCAD dla Maka znajdziecie tutaj – www.autodesk.com/autocadformac

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (9)
L

9 komentarzy

 1. macmoc.pl

  Może już zacznij podpytywać o dystrybucję w DE lub UK?

  • Przemek Marczyński

   Panowie, sam nie kumam i już wypytuję ale o dystrybucję w Polsce. Na razie targałem za język jednego pracownika Autodesku. Teraz zabieram się za rodzime podwórko. Na razie jednak nikomu się nie spieszy z odpisaniem.

 2. pim

  Jaki oni mają w tym cel? Rozumiem, jak indie developerzy nie wypuszczają wersji do App Store w USA, bo boją się pozwów patentowych. Ale taka korporacja i niesprzedawanie aplikacji w Polsce? Nie kumam.

 3. Zierek

  Ciekawe czy doczekam się Inventora dla OS X 🙂

  • Przemek Marczyński

   @Zierek niestety wątpię. Gdzieś przeczytałem wywiad (nie mogę teraz znaleźć odnośnika), że Autodesk nie ma zamiaru portować Inventora i Revita na Maki. Bardziej chcą się skupić nad platformą uniwersalną w chmurze jak Autocad WS. Ale ile jest w tym prawdy? Jeśli AutoCAD będzie się sprzedawał wówczas pewnie również Inventor powstanie. Kto ich jednak tam wie 😉

 4. niedzwiedz

  $900,ale 1/3 muszą oddać Apple. Być może to ograniczenie ma na celu sprawdzić czy taki model dystrybucji będzie się opłacać. Jeśli zbyt mało ludzi kupi LT wtedy mogą stwierdzić, że ten model dystrybucji jest nieopłacalny dla nich i wrócić do klasycznego bez dużych strat.

 5. Ziut3k

  Pobrałem ostatnio AutoCAD 2012, zainstalowałem ale niestety, odpala sie i odpala, nawet pojawia sie ekran powitalny i tyle, tzn. tak jakbym nie nie odpalał, nawet komunikat o błędzie. Wniosek taki, że nie działa AutoCAD 2012 na polskiej wersji jezykowej OS X v10.6

  • Przemek Marczyński

   @Ziut3k AC2012 działa bez problemu pod OSX 10.7 z językiem polskim. Nie mam pojęcia skąd Twój problem.