^

MacGadka #2… kiedyś Szarlotka…

Przemysław Marczyński

30 lipca 2011

Macgadka full

Dobrze! Dziś oficjalnie mogę powiedzieć, że MacGadka to podcast. Z Michałem udało nam się nagrać drugi odcinek, więc pędzimy już z górki. Dwie audycje to już nie przypadkowy wybryk… to zalążek czegoś dobrego.

Jeśli szukacie „Szarlotki na gorąco” oświadczam, że zniknęła. Dlaczego, dowiecie się z podcastu. Oficjalna nazwa naszego małego projektu to MacGadka. Mijający tydzień był dość pracowity. Pojawiła się strona projektu, zaistnieliśmy na Facebooku oraz na Twitterze. Wszędzie tam możecie śledzić nasze poczynania. Wreszcie jesteśmy również ze zmienionym logo w iTunes.

Powiem Wam szczerze, prowadzenie dyskusji z osobą, której nie widzę jest strasznie trudne. Nie zdawałem sobie nawet z tego sprawy, że będzie to kosztować tyle potu. Przyznaję się i pewnie słychać to w każdym odcinku, ale zjada mnie stres. Denerwuję się jak przed egzaminami z Elektrotechniki, chociaż wiem, że rozmowa z Michałem sprawia mi straszną frajdę. Brakuje słów, brakuje ripost, brakuje swobodnego języka. Mikrofonu nie okłamiesz tak łatwo jak papieru. Strasznie jest to dla mnie wymagająca sprawa. Gdy uruchamiam podcast ewidentnie widzę niedociągnięcia i podpórki językowe, które pozwalają zebrać myśli. Doceniam możliwość pisania na blogu. Tutaj jeśli zdanie nie trzyma się kupy wystarczy użyć klawisza „kasowania”. Mikrofon nie wybaczy ci żadnej pomyłki. Mimo to, dziękuję, że macie czas i ochotę zasiąść przed głośnikami. To co widzicie na poniższym zdjęciu jest tylko i wyłącznie Wasza zasługą. Dziękuję!

Macgadka 1

Jak zawsze uwagi, które pomogą mi przebrnąć przez pierwsze odcinki podcastowania będą mile widziane. Dopiero się uczę i nabywam doświadczenia. I muszę Wam powiedzieć, że strasznie mi się to podoba. Mam nadzieję, że wytrzymacie ze mną w następnych odcinkach MacGadki, a każdy następny będzie lepszy od poprzednich.

Witryna MacGadki – www.macgadka.pl
MacGadka w iTunes – kliknij
MacGadka na Facebooku – http://www.facebook.com/MacGadka
MacGadka na Twitterze – http://twitter.com/MacGadka

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (14)
L

14 komentarzy

 1. Emeley

  Kolejnych równie udanych odcinków życzę MacGadce i jej Autorom

 2. RZoG

  Kilka wyjaśnień.
  AirDrop działa po WiFi w trybie ad-hoc, dlatego do pracy wymaga relatywnie nowej karty sieciowej, która pozwala na dwa połączenia w tym samym czasie.
  Stabilność Preview jest bardzo zależna od konfiguracji systemu np. wystarczy aby w katalogu domowym użytkownika zamiast folderu Downloads znalazł się permlink aby każde uruchomienie kończyło się padem aplikacji.
  Powolne działania Mac App Store spowodowane jest często przez wadliwe (powolne) działanie CRL. Czyli listy odwołanych certyfikatów. Używanie jej można wyłączyć w Keychain Access\Preferencje\Certificates\CRL przestawić na Off. Ma to jednak wpływ na bezpieczeństwo całego systemu ponieważ certyfikaty SSL nie wówczas weryfikowane z listą odwołanych.
  Poza tym OK. 😉

  • Przemek Marczyński

   @RZoG AirDrop działa zależnie od karty Wi-Fi. Jeśli komputery są starsze niż rok 2008, AirDrop zaczyna pracować przez Bluetooth (spada transfer danych). Tak w woli uzupełnienia i pochwalenia się z doczytania tematu 😉
   Dzięki wszystkim za miłe słowa 😉

 3. Emeley

  @Przemek; jak napisaliście z Michałem na stronie MacGadki, jest to luźna gadka dwóch blogerów. O czym powinienem był pamiętać zanim wysunąłem jakąkolwiek sugestię, dobrze, że Odyniec ugryzł mnie w język, naprawdę :). Czujecie się dobrze w takiej konwensji w jakiej teraz nagrywacie swój podcast i to jest najważniejsze, tak jest dobrze.
  Wracając do MacGadki – Ciebie słychać doskonale, w pełnym „spectrum” dźwięku, natomiast Michała chyba ciut gorzej, jakby mówił przez telefon. W poprzednim podcaście chyba było z tym troszkę lepiej, to znaczy pełniej brzmiał głos Michała. takie przynajmniej odniosłem wrażenie
  Jeszcze raz gratuluję MacGadki Tobie i MIchałowi. Niezmiernie cieszę się, że moja wiara w Ciebie nie dorasta do Ciebie 🙂

 4. Emeley

  errata: konwencji a nie „konwensji”

 5. Emeley

  No i zapomniałem o czyś, co wczoraj uderzyło mnie po oczach:
  fantastyczna okładka (ikonka) MacGadki. Na stronie Michała wyczytałem, że to on jest Autorem. Gratulacje, bardzo mi się spodobała.

 6. Sebastian

  Oj Przemku, nie wydaje mi się aby AirDrop miał cokolwiek wspólnego z Bluetooth. Jeżeli nie masz Maca, który wyposażony jest w odpowiednią kartę WiFi, to po prostu nie będziesz mógł korzystać z AirDrop. Na stronach Apple można znaleźć listę sprzętu 'kompatybilnego’ z AirDrop

 7. Sebastian

  No i gdzie tam jest napisane to co powidziałeś bo ja nigdzie takiego czegoś nie widzę?

  • Przemek Marczyński

   @Sebastian Opssss faktycznie… „Earlier models can run Mac OS X Lion, but do not support AirDrop because they lack the WiFi hardware features to discover other machines. Apart from using AirDrop, these Macs will have to use Bluetooth file transfers”. Dał bym sobie głowę uciachać, że wcześniej była informacja, że mogą używać AD po Bluetooth. Serio!

 8. Sebastian

  Oj oj, jakbyś tworzył nowe posty i podcast bez głowy 😉

  • Przemek Marczyński

   @Sebastian będzie ciężko ale jak będę walił takie babole to lepiej nie brać się za przekazywanie informacji 😉

 9. Sebastian

  Nie martw się, najwyżej będziesz często na Wykopie 😉
  Miłego dnia wszystkim