^

Safari z opcją Full Screen na Snow Leopardzie

Przemysław Marczyński

30 czerwca 2011

Safarifull

AgileBits właśnie wydał nową wersję 1Password 3.6.1 wspierającą Safari 5.1. Przy tej okazji chlapnęli (chociaż nie jest to pewnie wielką tajemnicą), że wkrótce pojawi się nowa wersja przeglądarki Safari dla Snow Leoparda. Co ciekawe z tego wszystkiego program zaczerpnie z wersji na Mac OS X Lion i będzie posiadał wsparcie dla opcji Reader, nowe funkcje rozszerzeń oraz możliwość pracy na pełnym ekranie. Wiem, że większość z Was zapewne kupi aktualizację, która wygrzewa się już na serwerach Apple w którymś z ukrytych katalogów, ale Mac OS X Lion nie jest przymusem, szczególnie kiedy posiadamy wolniejszy sprzęt z procesorami Intel Core Duo. Tak więc ci z Was, którzy nie sięgną po Liona, będą mieli możliwość poczuć namiastkę jego możliwości. opcja Full Screen wydaje mi się mało przydatna podczas pracy na monitorze, gdzie rozciągnięte Safari będzie wyglądać idiotycznie, docenię jednak bardzo tą funkcję ma moich 13 calach w laptopie.

Safari 5.1 jest u developerów i pojawi się pewnie w następnym tygodniu.

Witryna przeglądarki Safari – http://www.apple.com/pl/safari/

PS. AgileBits? Wybaczcie, powinienem wspomnieć, że jedna z moich ulubionych firm zmieniła nazwę, więc od tej pory proszę nie być zdziwiony faktem, kto jest twórca 1Password.

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (9)
L

9 komentarzy

 1. Espagnol

  Jeśli dobrze zrozumiałem, to aktualizacja do Liona mojej 13′ (2,53 – Intel Core 2 Duo) jest niezalecana???

 2. Przemysław Marczyński

  Lion wspiera Core 2 Duo i wyżej. Więc jest zalecana 😉 Nie wspiera procesorów niższych czyli Core Duo.

 3. Espagnol

  Dziękuję za informację zwrotną. Już się nie boję potężnego lwa:)

 4. MJasiński

  Dziwne, mam 5.1 i nie cholery nie ma opcji widoku na pełnym ekranie.

 5. grzegor

  Hmm… Przemku, ale skąd informacja o full screen na Snow Leo? Obsługa tego czai się wewnątrz API bibliotek Lion’a. No chyba, żeby to jakimś 10.6.9 uaktualnili, ale jakoś wydaje mi się to nierealne.

 6. Przemysław Marczyński

  Hmmm, czyżby mój angielski zawiódł?:
  „But when Safari 5.1 comes out of developer beta, it’ll bring a bunch of new perks like support for full-screen web content, new features for Extensions (introduced in Safari 5), better Reader integration, and more.”

 7. dawid

  przecież iPhoto jest na full screen bez api liona więc czemu nie safari?

 8. grzegor

  @dawid: inna technologia – to nie wykorzystuje gotowego API systemowego tylko jest napisane całkowicie niezależnie. Fakt, że mogli by do Safari to samo napisać, ale jestem przekonany, że nie będą nic dopisywać w kodzie dodatkowo po to, żeby użytkownicy starszej wersji systemu mieli większą wygodę. Od wygody są nowe wersje – taka polityka Apple od dawna.
  @Przemek: no i tu odwieczny problem „przedruków” z amerykańskiej strony sieci – to sobie napisali w Agile, może bez zastanowienia nawet większego a ty skopiowałeś od nich bez sprawdzania u źródła. Źródło natomiast wygląda tak, że najnowsza wersja developerska Safari 5.1 na Snow Leo nie posiada takiej funkcjonalności i wątpię, by panowie z Agile mieli jakieś nieopublikowane informacje od Apple w tej kwestii (ja na żadne nie trafiłem). Tak że Twój angielski nie zawiódł i – póki co: rzekomą – pomyłkę można wybaczyć, ale trochę dziwię się, że ciągle podtrzymujesz swoje zdanie na podstawie informacji z trzeciej ręki.

 9. Przemysław Marczyński

  @grzegor niczego usilnie się nie trzymam (podaję tylko źródło informacji), a sam wpis jest w rodzaju plotki. coś mi jednak mówi, że chłopaki z Agile mogą wiedzieć dużo, może nawet więcej niż pozostali programiści. Nic, zobaczymy kto się mylił już wkrótce 😉