^

Błądzisz Apple

Przemysław Marczyński

27 września 2010

szalenstwoapple.png

Dzisiaj dobiegła mnie bardzo przykra wiadomość. Zamykają jedną z niewielu stron o Apple, która jest tak skrupulatnie prowadzona, systematycznie pojawiają się na niej wpisy i widać, że autorom się chce coś robić. AppleMania ma problem. Apple stwierdziło, że witryna narusza ich dobra. Gdy zacząłem to czytać, zadałem sobie pytanie „Apple, co ty do cholery robisz?”, a dalej próbowałem znaleźć logikę działania. Gdy wchodzisz na łamy wspomnianego bloga widzisz prawie same teksty, które zachwalają produkty Apple. Widzisz pasjonatów, którzy poświęcają swój czas na promowanie marki z Cupertino. Ja się pytam, co się takiego wydarzyło, że Apple nagle odkryło na swojej mapie podboju świata mały zakątek zwany Polska? Co mogło tak poruszyć najwyższe władze „czystej” firmy, że na końcu świata, strona, która według Alexy kwalifikowana na 2,821 pozycji w PL jest zagrożeniem dla Apple?

Czy ktoś tam na górze, zadaje sobie trud i pyta się autorów stron, ile muszą włożyć pracy, aby powstał podobny serwis? Gdzie pryska mit Apple? Nie przypuszczam, że Steve Jobs wie o całej sprawie. Myślę, że nawet nie wie jakie serwisy o tematyce jabłkowej są w Polsce. Więc kto? Czy powstający oddział Apple, który już jest w Polsce ukryty ma jakieś plany związane z tą domeną? Czy coś przeoczyłem na AppleMani, co ubodło Jabłkowego giganta? Dlaczego zamiast współpracować, kopie się tych, co coś robią?

Nie wiem czy się bać, czy już szukać nowej domeny. Jeśli „Mac” również jest towarem zastrzeżonym, to już rezerwuję www.japplelnicze.pl, może wówczas będzie można w spokoju robić to co się lubi. Boję się również o największe forum Macowe w Polsce, gdzie wielu szuka pomocy. W MyApple też jest „Apple”. Do kompletu dodam AppleBlog, najstarszą witrynę o zadanej tematyce. Więc co… zamykamy!

I tak właśnie nasze kochane Apple wchodzi do naszego kraju. Wypatrywaliśmy go z utęsknieniem więc mamy. Pierwszy doskonały ruch. Zamknąć strony o jabłkach. Pozostanie nam cenzura i bicie głową na chwałę Apple.

O kłopotach Applemani – http://applemania.pl/2010/09/27/apple-chce-zamknac-bloga-w-polsce

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (7)
L

7 komentarzy

 1. Marek Wojtaszek

  O tym temacie dowiedziałem się z innego źródła, niż ta strona, ale bardzo przyjemnie mi się ten tekst czytało. Dobrze napisany.

 2. Tomasz Gudowski

  wdlg mnie to tylko kolejny krok blomedia do zrobienia halasu wokol siebie, ot taka darmowa reklama, wszyscy o nich pisza, a nikt nie widzial dowodu… 🙂

 3. ben

  Co za bzdura… Miejmy nadzieję, że szybko się to wyjaśni.

 4. Paweł Orzech

  „strona, która ma jest według Alexy ”
  kompletnie nie rozumiem 😉

  • Marek Wojtaszek

   Chodzi o pozycję strony w rankingu (pod względem ilości generowanego ruchu w Polsce) prowadzonym przez firmę Alexa.

 5. Chilon

  Bzdury. Faktycznie jeśli chodzi o loga/kształt czcionki mogą żądać zmiany. Jeśli chodzi o domenę to mogą sobie pisać co im się zechce i tak nic nie wskórają. Nikt nikomu nie zabroni tworzenia oryginalnych/nowych zwrotów/sformułowań (a tym właśnie jest domena) zawierających słowo „apple” bo jeśli by tak było wypadałoby znaleźć nowe słowo definiujące owoc jabłoni.
  Tak więc i mnie wydaje mi się że co najwyżej będzie dużo szumu, który co najwyżej nabije trochę więcej odwiedzin blogowi.

  • Moridin

   Niestety nie masz racji.