^

Waluty NBP – kursy walut w iPhone

wNBP.png

Dziś informuję o aplikacji, która zerka na kursy walut w Narodowym Banku Polskim i elegancko wyświetla je na ekranie iPhone`a. Jak zapewnia twórca programu, jego zaletą jest mały transfer danych co ucieszy wszystkich pracujących na limitowanych łączach. Obok dzisiejszych kursów, możemy zapoznać się z archiwami danych.

Waluty NBP potrafi również przeliczać wartości walut.

IPHONE_WALUTY_NBP2.jpg

Program jest szybki i co ważne tani. Kwota 0,79 Euro nie jest wygórowaną kwotą za wygodę jaką oferuje. Fajnym pomysłem jest podgląd banknotów podczas przeliczania (około 24 banknotów).

Waluty NBP w iTunes – KLIKNIJ
Witryna aplikacji Waluty NBP – http://www.ifirma.eu/WalutyNBP/
Cena: 0,79Euro

 

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (7)
L

7 komentarzy

 1. Grzegorz Ogrodnik

  Aplikacja może jest przydatna, ale ma pewną wadę. Jest bardzo brzydka. Kolorowe tło z sieczką symboli zdecydowanie utrudnia odczyt informacji. Bark odcięcia linią obrazka banknotu od tła utrudnia jego analizę, a projekty banknotów potrafią być bardzo ciekawe. Nie rozumiem też w jakim celu jest w tym programie pełna klawiatura z różnymi symbolami, notatki mam jakieś wprowadzać ? Do wprowadzenia waluty wystarczy numeryczna.
  Szanowny autorze, kilka propozycji zmian:
  1. Wyrzuć to tło
  2. Zrób ładniejszą ikonę Zastanów się czy użycie na ikonie napisu z tak małymi literami gdy jest on wyświetlany na iPhone, naprawdę pomaga zidentyfikować aplikację.
  3. Pomysł by pokazywać banknoty jest bardzo ciekawy. Często to małe dzieła sztuki. Może dodaj możliwość oglądania ich w trybie poziomym ekranu. Ja usunąłbym je jednak z podstawowego ekranu aplikacji a zrobił drugi, który byłby dostępny po naciśnięciu jakiegoś przycisku. Co więcej nie zrobiłbym przycisku w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale np w narożniku podstawowego ekranu, taki odgięty narożnik kartki, sugerujący że pod ekranem leży banknot (byłby widoczny wycinek banknotu)
  4. Sposób wprowadzania wartości waluty do wyliczenia. Klawiatura numeryczna to najbardziej oczywisty ale też oklepany sposób. Poeksperymentuj z wprowadzaniem wartości za pomocą kółek przewijanych pionowo, jedno kółko, na jedną liczbę przez przecinkiem, obok siebie zmieści się sześć takich kółek. W ten sposób możesz wprowadzić liczbę 999999, jeśli ktoś będzie chciał poznać większą wartość w innej walucie zleci to swojemu księgowemu.
  5.Co powiesz na to by po wyliczeniu jednym kliknięciem można było dodać lub odjąć wartość vat jakiegoś kraju. Można by błyskawicznie wyliczać wartości netto i brutto produktów w różnych krajach. Jak dodasz jeszcze możliwość dodania do tej kwoty narzutu to twoja aplikacja stanie się marzeniem wielu handlowców. Możesz to zrobić na trzecim ekranie. Jak pójdziesz jeszcze dalej i zrobisz zapamiętywanie jakiejś wartości jako ceny zakupu towaru a potem pozwolisz regulując narzut wyliczać wartość marży to będzie po prostu rewelacyjnie.

 2. Jaromir

  1. Tła bez walki nie oddam (ale dodam możliwość wyłączenia ;))
  2. Chodzi Ci o ikonkę tą gładką zieloną? No masz rację nie przyłożyłem się 😉
  3. Miałem problem z dostępem do wyższej rozdzielczości bez napisu „speciment” zobaczę co da się zrobić i zdobyć 😉 Przyjmę datki w różnych walutach (w celu sfotografowania i zatrzymania ;))
  4. Numeryczna – TAK już robię (w innym programie, ale uniwersalną). Z kółeczkami walczyłem teraz 3 dni i zaniechałem – efektowne ale mało wygodne, znacznie szybciej się 479 wpisze z klaw. niż „wykręci”.
  5. Jak znajdę gdzieś dostęp do VAT to dodam, ale raczej myślałem o „kalkulatorze” w następnych wersjach (mam swój QSCalcRPN – tylko dodać zwykłą arytmetykę, której sam nie używam, muszę).

 3. Grzegorz Ogrodnik

  1. OK. Po prostu skomplikowane graficznie tło zakłóca odbiór informacji. Wcześniej o tym nie pisałem ale skoro aplikacja ma dostarczać informacji o kursie wybranej waluty, to może powinien ten kurs znajdywać się od razu na górze ekranu. Mamy odruch czytania od góry do dołu, z lewej na prawo i to trzeba uwzględnić w projekcie aplikacji. Skoro na górnym pasku statusu jest przycisk z numerem tabeli walut i na środku jest oznaczenie waluty to wydaje mi się zbędne duplikowanie tej informacji poniżej. Problemem jeszcze jest to ze nad teraz na kursem , czyli linijką 100 JPY = 3,5190 zł są jeszcze pola obliczeniowe. Nie powinny być nad to raz z powodu powyżej, druga sprawa to to że są zbędne. Może dałoby się tak zrobić by wpisywana wartość pojawiała się w miejscu tego 100 JPY, czyli mamy informację, klikamy na nią, pojawia się klawiatura numeryczna i po prawej już w czasie wpisywania pojawia się wartość w złotówkach. Mam takie ciągoty do minimalizowania interfejsu bez ograniczania funkcjonalności aplikacji.
  1a. Skoro podawany jest kurs zakupu i kurs sprzedaży to może powinien być też podawany spread jako wartość liczbowa i procentowa większego z kursów ? NBP nie dostarcza takiej informacji ale wyliczyć ją nie trudno. Taka mała wartość dodana do tego co już jest.
  1b. Dotyczy punktu 1a. Może warto dodać jakiś wykres jak zmieniała się wartość waluty w czasie ? To też rzecz do opracowania na pojutrze ale to tez kolejna wartościowa rzecz podnosząca atrakcyjność aplikacji. Dla mnie wzorcem jest aplikacja Bloomberga w tym zakresie.
  2. Dokładnie o tą mi chodzi autorze. Proponuję wpisanie w google zdania (bez cudzysłowów) „design good icon for iphone”. Pierwsze 6 stron wystarczy, szczególnie ta z bloga PixelResort. Taki błysk mi się pojawił między leweym a prawym uchem: może moneta ze znakiem zapytania ? Moneta czyli kółko z ząbkami na zewnątrz, małym rancikiem do środka, wieńcem laurowym w środku. Coś jak nasza złotówka ale tak narysowane by było widać że to moneta, ale zarazem by znak zapytania odcinał się od niej. Wedy taka ikona zwróciła by na siebie uwagę na ekranie.
  3. Dobre dobre 🙂 . A tak na poważnie to naprawdę fajny pomysł z tymi banknotami. To też można jeszcze rozwinąć o taką funkcję: wyliczamy jakąś wartość w obcej walucie, klikamy na banknot i pojawia się informacja jakimi banknotami i monetami zapłacić daną wartość. To taka rzecz do zrobienia w wolnej chwili jak już wszystko inne zostanie uporządkowane.
  4. Po prostu teraz ta pełna klawiatura jest zbędna. Z tymi kółkami to rzeczywiście może być skomplikowane niekiedy ale ja lubię szukać niestandardowych rozwiązań. Klawiatura numeryczna jest OK.
  5. Z tymi obliczeniami wartości produktu bez Vatu i z Vatem to jest takie dobre rozwinięcie aplikacji. Teraz jest ona jedynie dostawcą treści ale nie pozwala za bardzo na jej wykorzystanie. Trzeba by się przełączyć do kalkulatora by wyliczyć ile bez Vatu kosztuje najnowszy MacBook w Japonii, czy iPad w USA z doliczonym SalesTax dla stanu NewYork. Dodatkowa funkcjonalność bardzo podnosi wartość aplikacji, a kursy walut sprawdzamy przecież by ustalić wartość jakiegoś produktu lub usługi.
  6. Właśnie sobie uświadomiłem co robię. Autor się napracował, dał światu swoje dzieło a ja tu wszystko krytykuję i poprawiam. Chyba można się wkurzyć w tej sytuacji. Z góry przepraszam za każde uczucie irytacji przy czytaniu efektów mej grafomanii.

 4. Jaromir

  Na razie zacznę od 6. 😉
  Jak ktoś robi publiczne wypusty to musi być przygotowany na krytykę, a konstruktywną krytykę powinien przyjąć z radością i uśmiechem 😉
  Po 3-4 miesiącach jakie spędziłem przy pisaniu iBlissymbols (ucząc się przy okazji programowania), wróciłem do styczniowego pomysłu na Waluty NBP. iBlissymbols poza słowami uznania i nauką przyniósł mi bardzo niewiele 😉
  Z założenia Waluty NBP miał być programem na 7-10 dni po kilka godzin dziennie (w sumie jakieś 35-50h wyszło). Miałem nim przetestować sensowność pisania polski niszowy rynek aplikacji „biznesowych”.
  Dla tego poszedłem na spore uproszczenia ale zmieściłem się w terminie 😉
  Pomysłów mam na rozwój sporo i teraz jeszcze więcej 😉
  Dziękuję!
  A jak skończę obecny program to zacznę udoskonalać Waluty…

 5. Jaromir

  Pierwsza aktualizacja z drobnymi poprawkami już jest u Apple.
  Zmieniona klawiatura na pad numeryczny (na razie systemowy).
  Wybór intensywności tła.
  Dodane ~10 nowych obrazków banknotów.

 6. Waluty NBP

  Jest już nowa wersja z drobnymi poprawkami:
  * pad numeryczny zamiast klawiatury,
  * wybór tła: normalne, delikatne, gładkie,
  * więcej (42) obrazków banknotów.

 7. Waluty NBP

  Trzecia wersja już jest w App Store:
  * nowa, znacznie lepsza klawiatura numeryczna,
  * funkcja kopiuj&wklej w klawiaturze,
  * lepsze przeliczanie kursów z tabeli C,
  * ostrzeżenie o niedostępności serwera NPB,
  * możliwość włączenia ostrzeżenia o transmisji danych przez GSM.
  Zapraszam do aktualizacji 😉
  http://itunes.apple.com/pl/app/waluty-nbp/id371984959?mt=8