^

FileMaker 11 po polsku

filemaker11.jpg

Jedna z najlepszych baz na świecie (boję się powiedzieć najlepsza, bo mnie ktoś może zakrzyczeć ;-)) jest już dostępna w nowej odsłonie w naszym ojczystym języku. Już od ponad dwóch miesięcy aplikacja z numerem 11 gości na rynku jednak specjalnie przygotowany produkt dla naszego regionu możecie spotkać od zeszłego tygodnia. Nowy FileMaker to dużo zmian, które ułatwią pracę z programem nawet tym, którzy dopiero co wchodzą w jego tajniki. Nie mówię tu tylko o polskim interfejsie oraz przetłumaczonych szablonach dostępnych w programie (doskonały początek pracy z programem). Program posiada również moduł sprawdzania polskiej pisowni.

FileMaker wychodzi na przeciw wszystkim, którzy w gąszczu funkcji zaczynali gubić grunt pod nogami. Nowe opcje zdecydowanie poprawiają ogarnięcie dużej ilości danych. Wreszcie wprowadzono okno Inspektora. Podręczne okno, które dobrze znają i cenią użytkownicy Mac OS X. Dostęp do opcji, które możemy modyfikować jest teraz znacznie łatwiejszy.

FM11inspector.jpg

Aby szybciej i łatwiej tworzyć bazy danych możemy tworzyć użyć katalogów do gromadzenia obiektów formularzy. Przy rozbudowanych układach, jest to niezwykle pomocne narzędzie w utrzymaniu porządku. Dodano również funkcję znaczków przypisywanych obiektom. Dzięki temu, łatwo zidentyfikujemy pola formularzy.

graphic_badges.jpg

Nowy FileMaker to również możliwość błyskawicznej wizualizacji naszych danych na wykresach. Znacznie ułatwiono tworzenie raportów oraz zarządzanie wyglądem formularzy.

fm11wykresy.jpg

 

Nowa wersja to kolejny krok, aby przybliżyć programy bazodanowe zwykłemu użytkownikowi. Nie jest to proste zadanie, jednak FileMaker od zawsze podążał właśnie w tym kierunku. Nowa wersja, to jedna z lepiej wyposażonych aktualizacji. Przemyślane nowe funkcje i sposób ich implementacji stawia FileMakera w czołówce narzędzi do zarządzania dużymi ilościami danych.

Wiem z własnego doświadczenia, że pierwsze uruchomienie programu, może budzić wątpliwości co do prostoty obsługi. Zapewniam Was, że potrzeba niewiele czasu, aby na poziomie podstawowym pojąć, po piszczy w tej bazie danych. A już z taką wiedzą, można znacznie ułatwić sobie organizowanie czasu. O tym, że FileMaker jest potężnym narzędziem nie będę Was przekonywał. Można zerknąć chociażby na program Faqt. Cała aplikacja oparta jest właśnie na bazie danych FileMaker.

Za polską lokalizacją stoi firma WinSoft International. Z jej sklepu internetowego możecie już dziś kupić pełną wersję programu. Dzisiaj program nie jest jeszcze dostępny w naszych rodzimych sklepach, ale jest to zapewne tylko kwestia czasu. Dostępna jest również wersja testowa, aby samemu sprawdzić, czy nowy FileMaker spełnia pokładane w nim oczekiwania.

Witryna programu FileMaker – KLIKNIJ
Sklep internetowy firmy WinSoft – KLIKNIJ
Pobierz wersję testową FileMaker 11 –  KLIKNIJ
Ceny: FileMaker Pro 11 – 349 Euro, FileMaker Pro 11 Advanced – 499 Euro, FileMaker Server 11 – 999 Euro

 

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. Janusz Lirski

  Dobrze, że napisałeś 🙂 Jakby tak towarzystwo z Winsoftu umiało tak ładnie napisać o FileMaker’ze po polsku na stronie to może stałby się bardziej popularny bo rodacy zrozumieliby co trzeba 😉
  Śmiało możesz pisać, że najlepszy dla zwykłych użytkowników nie będących informatycznymi mędrcami bo to fakt !
  Powiem od siebie, że tym razem presja paru beta-testerów doprowadziła do usunięcia z polskiej lokalizacji paru fatalnych błędów i wprowadzenia w kilku miejscach właściwego nazewnictwa – tyle, że niestety nie wszędzie i stare nonsensy językowe jeszcze gdzieniegdzie się ostały. Ale jak na francuzów walczących z polskim językiem to i tak wielki postęp… Może poprawią jeszcze i te resztki nie bardzo zrozumiałe i będzie nam tak samo łatwo jak innym nacjom…

 2. Piotr Kościanski

  Zajmuję się tworzeniem bazy FileMaker od lat, mam duże doświadczenie w tworzeniu jak również wdrażaniu. Służę pomocą , można się skontaktować ze mną za pośrednictwem : piotr.koscianski@gmail.com Jak ktoś z Was ma kłopoty to proszę pisać.

 3. Michał

  Witam
  Serdecznie zapraszam do współpracy firmy jak i również
  osoby prywatne. Moja firma zajmuje się projektowaniem, programowaniem
  oraz wdrażaniem oprogramowania na bazie platformy FileMaker (Filemaker
  Pro, Filemaker Server, Filemaker GO)
  Zapraszam do odwiedzenia naszej strony http://www.consulting-it.dk/pl lub pl.consulting-it.dk
  Pozdrawiam
  Michał

  • pemmax

   Panowie… czy to jest słup ogłoszeniowy? W kwestii reklamy piszcie z formularza kontaktowego.
   Oj słabo, bardzo słabo.
   PS. Komentarze do tego wpisu usunę. Tak się nie godzi.