^

Opera mini w App Store!!!

Przemysław Marczyński

13 kwietnia 2010
opera.png

To wspaniały dzień. Magiczny, cudowny. Nie… to jest cud! Apple wpuściło do App Store Operę Mini. Uwierzcie, bo ja prawie osłupiałem.

Nie miałem czasu aby przetestować skrupulatnie wersję na iPhone`a, ale kliknąłem tu i tam. Powiem tylko jedno. Opera nie zawodzi i jest strasznie, pierońsko szybka. Co ważne jest też całkiem po polsku. Brawo!

operamojmac.jpg

Przeglądanie w zakładkach jest świetnie rozwiązane. Na dodatek mamy sprawnie działające menu kontekstowe. Przytrzymanie palcem treści na stronie działa podobnie jak lewy klawisz myszy na standardowym komputerze. Możemy przeglądać strony w nowej karcie lub zaznaczyć tekst. Rewelacja. Działa oczywiście Opera Link czyli synchronizacja danych przeglądarek na innych komputerach.

operaminimojmac3.jpg
operamoumac2.jpg
operamini4.jpg

Ja jestem wniebowzięty.  Sprawdźcie sami. Program jest darmowy. Cud, miód!!!

Opera Mini w iTunes – KLIKNIJ
Witryna Opery – http://www.opera.com/mobile/

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (12)
L

12 komentarzy

 1. makojad

  Moim zdaniem bardzo kiepski program, poczynając od szalenie niespójnego projektu interfejsu, na jakości wyświetlania stron kończąc. Wystarczy popatrzyć na Twoje zrzuty ekranu. Niewiele pracy i myśli włożono w ten program, za to dużo wirtualnego szumu. Koncepcja Safari przewyższa Operę o kilka klas.
  Ale rozumiem, że dla wielu ludzi w Polsce Opera prezentuje „widok znajomy ten”. 😉

 2. iSeb

  @makojad: Właśnie pobrałem. Jeszcze nie zdążyłem zainstalować tylko poczytałem opinie ludzie w internecie – i to wcale nie samych użytkowników produktów Apple. Chyba wiem dlaczego bwz żadnych problemów Apple dopuściło Operę do sklepu: po prostu to nie jest żadne zagrożenie dla Safari. Przynajmniej nie w tej pierwszej wersji.

 3. Błażejos

  Z ciekawości pobrałem.. Działa to komuś? U mnie na 3GS po uruchomieniu kręci się kółko przy Opera Mini.. i tyle, nic więcej nie mogę zrobić. To jakiś ficzer jest? 😉

 4. Przemysław Marczyński

  @makojad gdzie Ty na zrzutach ekranu widzisz niespójność projektu? Boję się pomyśleć co sądzisz o Safari 😉 Sama obsługa Ulubionych, Strona startowa, zaznaczanie tekstu przeglądanie w zakładkach w moim odczuciu jest wyśmienite. Szybkość Opery WOW. Safari ma konkurenta i basta.
  @Błażejos jak widać po załączonych zrzutach, Opera śmiga i to całkiem dobrze.
  Po dzisiejszym dniu zabawy z Operą na Edge stwierdzam. Irytuje mnie funkcja przybliżania. Część witryn źle się wyświetla. To tyle minusów. Na sieci 2G Opera sprawuje się doskonale. Prawdopodobnie po wi-fi będę używał Safari, jednak w drodze… nie ma innej alternatywy – Opera.

 5. Simon

  @Błażejos
  Pierwsze uruchomienie Opery, z tego co piszą na oficjalnym forum najlepiej zrobić w trybie z wyłączonym wi-fi.
  U mnie pomogło na 3G 🙂

 6. makojad

  @Przemysław Marczyński
  1. Co sądzę o Safari napisałem w poprzednim komentarzu, Przemku: „Koncepcja Safari przewyższa Operę o kilka klas.” Oto co sądzę. 🙂
  2. Niespójność interfejsu – najlepiej spojrzeć właśnie na zrzut ekranu Safari i porównać obie przeglądarki. Opera wygląda jakby była spoza ekosystemu iPhone’a. Podstawową cechą UI iPhone’a jaką udało się Apple uzyskać jest jego nienachalność, swego rodzaju przezroczystość, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku korzystania z małego ekranu. Opera ma z tym fundamentalny problem – jaskrawy czerwony pasek u góry daje o sobie boleśnie znać, zupełnie jakby Opera niedowierzała, że urzytkownicy są w stanie przeczytać tekst na górze. Również większe niż zalecane przez Apple ikony dolnego paska zadań nie ułatwiają skupienia się na samej stronie. Po co użytkowinikom mobilnej przeglądarki favicons z poprzedniej epoki? To kolejne pytanie. I tak dalej.
  Ogólnie UI wygląda niedbale, moim zdaniem. Dziwi to jeśli wziąć pod uwagę jak priorytetowa to aplikacja. A przecież są w AppStore tysiące aplikacji lepiej zaprojektowanych. Przeglądarka Opery wygląda jak przesłana na iPhone’a Blutooth’em prosto z Nokii. 😉
  3. Co do „konkurencji i basty” – moim zdaniem iSeb wyraził odważnie sensowną myśl: trudno uznać Operę za godną konkurencję dla Safari. Co nie znaczy, że nie będzie używana przez wiele osób – co do tego nie mam zastrzeżeń, każdy używa czego chce. Sama możliwość wyboru jest istotna.

  • Przemysław Marczyński

   Twój dylemat UI (czerwona belka) powinien rozwiązać ten trik Wlasciwosci/Pelny ekran -Wlacz 🙂

 7. marcias

  Czym się tu podniecać ? Mam wrażenie że to jakaś beta, bo nie wszystko działa, jeżeli chodzi o szybkość to u mnie safari chodzi znacznie szybciej. A ten niby prawy przycisk myszy to porażka, no chyba że ktoś ma palce chude jak ołówek 😉

 8. Przemysław Marczyński

  Dobra, dobra przyznaje się. Nowa Opera mnie podnieca. marcias ma racje 😉

 9. marcias

  Przepraszam, ze to nie Pana językiem napisałem, więc się poprawiam i pytam : czym się tu jarać ? 😉

 10. Gierade

  Nigdy nie przepadałem za Operą i póki co – nie będę. Jednak zaraz po pojawieniu się jej w AppStore, pobrałem – z ciekawości, z możliwości wyboru.
  Teraz, przez tydzień, może dwa będę ją starannie testował, przez co postanowiłem także zainstalować Operę na Mac’u i na PC w pracy. Synchronizacja „Opera Link” działa i ma się dobrze. Dobrze sprawuje się także ekran szybkiego wybierania, czego w systemowej Safari brakuje. (Oczywiście mówię tutaj o Operze mini na iPhone).
  Czasami, ba, nawet często strony długo się ładują, ale później następuje miłe zaskoczenie – strona pojawia się cała, a nie jak ma to miejsce w Safari, małe kwadraciki, które dopiero się ładują.
  Mam nadzieję, że niebawem wyjdzie jakieś uaktualnienie przeglądarki, które poprawi pojawianie się stron oraz doda obsługę gestów. Bo tego brakuje.

  • Przemysław Marczyński

   Aktualizacja Opery w drodze. Poprawki obejmą na pewno problemy z odtwarzaniem filmów na YouTube.