^

Here, File File! – Finder w iPhone

herefilefile.png

Proszę, tylko mi nie mów, że nigdy nie chciałeś wyciągnąć się przed telewizorem na kanapie i miziając swojego iPhone`a przeglądać zasoby komputera. No dobrze, nie było to zapewne Twoim marzeniem, ale czy nie musiałeś kiedyś sprawdzić dokumentu tekstowego tuż po tym jak odszedłeś od komputera, a wpatrywanie się w ekran po całym dniu już tak nie cieszy? Ja dość często staję przed podobną kwestią. Siedząc w pokoju na piętrze, tuż przed pójściem spać przypomina mi się, że miałem zobaczyć jak wygląda ten czy tamten tekst. I właśnie tak, Here, File File! załatwia tą sprawę na odległość i bezboleśnie.

  hff.PNG

Co potrafi

Here, File File! to nic innego jak Finder w Twoim telefonie. Dzięki niemu mamy zdalny dostęp do zasobów domowego dysku. Co ciekawe program wyświetla nie tylko zawartość katalogu, ale ładnie przedstawi ikony plików, tak jak mamy to w systemowym menedżerze plików oraz wyświetli kolorowe etykiety. Oczywiście określenie programu mianem Findera to gruba przesada. Nie możemy tutaj kopiować plików czy zmieniać ich nazw. Jednak bez większych problemów podejrzymy zawartość dużej części plików z popularnymi rozszerzeniami lub udostępnimy plik znajomemu pocztą elektroniczna.

hff3.PNG

Z powodzeniem odtworzymy na odległość ulubione utwory z naszych MP3. Nawet podgląd okładek jest dostępny. Pliki wideo również możemy podejrzeć na iPhonie.

hff5.PNG

Jednak uwaga, duże pliki oraz DivXy nie działają. Mi aplikacja potrafiła nawet paść przy próbie odtworzenia pliku o wielkości 50MB. W tej kwestii trzeba będzie jeszcze popracować (a wiem, że już nad tym pracują ;-)).

hff4.PNG

Co ciekawe, aplikacja daje sobie bardzo fajnie radę z dokumentami Worda oraz Excela. Nie zapomniano również o użytkownikach iWorka. Pages i Numbers ładnie prezentują się na małym ekranie iPhone`a.

O funkcjach

Jeśli często wracamy do jakiegoś folderu bądź pliku, najszybszą drogą aby mieć do niego natychmiastowy dostęp jest opcja Ulubione (Favorites). Skupia ona wszystkie pliki, jakie oznaczyliśmy gwiazdką. Możemy tutaj umieszczać zarówno całe foldery jak i pojedyncze pliki.

hff6.PNG
Jak na menedżer plików przystało, mamy również zaimplementowaną funkcję Szukaj (Search). Działa sprawnie (i zadziwiająco zbieżnie do Spotlighta). Możemy również ustalić jakiego typu plików szukamy. Opcja ta jest dość mocno ograniczone. Potrafi wyświetlić jedynie do 16 wyników. Nie wiem czy to jedynie u mnie występuje takie ograniczenie w ilości wyników, ale fakt faktem jest i nie podoba mi się to. Mam nadzieję, że kolejna wersja przyniesie tutaj poprawkę.
hff8.PNG
Konfiguracja prosta jak Mac

hff7.PNG
Z połączeniem programu i Maca nie miałem żadnych problemów. Wystarczy zainstalować mały program rezydujący na belce systemowej. Kolejnym krokiem jest przypisanie hasła do komputera. Po uruchomieniu programu na iPhonie będziemy musieli wybrać nasz komputer (dla pewności HFF zobrazuje nam model naszego sprzętu) i podać wcześniej założone hasło. Od teraz szperanie po naszym komputerze bez klawiatury jest możliwe i wygodne.
Kończąc
Here, File File! jest naprawdę dobrą pozycją w AppStore. Dzięki niemu mamy wszystkie pliki dostępne wprost z naszego telefonu bez konieczności zasiadania przed monitorem. Dla mnie to rozwiązanie jest wygodne i na coś takiego czekałem. Obok wygody obsługi, należy przyznać, że szata graficzna programu została starannie przygotowana. Można jednak wskazać na elementy, które z przyjemnością ujrzałbym w nowych wersjach programu. Obsługa większej ilości plików czy praca w pozycji poziomej telefonu z widokiem Cover Flow. Nie zaszkodziłoby również zwrócić uwagi na stabilność aplikacji, która szczególnie przy próbach uruchomienia większych plików potrafi zrobić brzydki numer.
Jeśli pytacie mnie czy warto wydać na Here, File File! 8 Euro powiem, że tak. Szczególnie, że wiem iż trwają prace nad poprawą funkcjonalności tego produktu.

Here, File File! w iTunes – KLIKNIJ
Cena – 7,99 Euro
Witryna programu – http://herefilefile.com/

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. Patryk

  Ocenzuruj lepiej screenshot z rezygnacją z CP :P.

  • Przemysław Marczyński

   Faktycznie, upublicznianie moich niesnasek z CP to przesada 😉 Dzięki za uwagę.

 2. Patryk

  BTW. 8€ to dla mnie trochę za dużo.

 3. Remik_K

  Wiem, ze chwalisz również ReaddleDocs wiec mam pytanie. Czy mógłbyś napisać co lepiej kupić? Here, File File czy ReaddleDocs? Bo kupowanie obydwu programowo to raczej byłoby nieporozumieniem. Bardzo proszę o informacje Przemku.

  • Przemysław Marczyński

   Powiem tak, zależy czego potrzebujesz. Jeśli dostępu do plików na dysku komputera wprost z iPhonea to jedyna alternatywa – HFF. Miło to wygląda i działa przyzwoicie, chociaż wyszukiwanie (już po poprawce) jeszcze się krztusi.
   Jeśli nie potrzebujesz takiego zdalnego dostępu do dokumentów to w ciemno bierz RD. Tutaj z iPhonem wymieniasz pliki przez protokół sieciowy. Czyli troszkę mniej wygodnie bo wklepujesz dane serwera 192.168…. ale taki problem to nie problem 😉 RD nie ma dostępu do plików z poziomu iPhone. Zgrywasz więc dane jedynie z poziomu komputera. Reszta to same plusy. Duże wsparcie dla plików (odczyt) dodatkowe miejsce na serwerze od autorów programu za free (coś ala ME.com), przeglądarka internetowa, klient poczty (zapisuje załączniki) obsługa wielu usług „w chmurach”. Ja używam RD i BARDZO sobie chwalę. Różnica w cenie też ma tu znaczenie. Resztę pozostawiam Tobie 😉