^

Pisz jak na PC

Przemysław Marczyński

30 lipca 2009

klawisz_mac.png

Mi to nie przeszkadza. Już nie przeszkadza, bo po kilku zgrzytach przyjąłem, że polskie znaki w Mac OS X piszę dusząc klawisz leżący nieco dalej od spacji. Jeśli nie możecie się przestawić, to prosty program Consistent Keyboards zrobi to za Was.

Warto wspomnieć, że zmiana klawiszy w Mac OS X Leopard jest możliwa z poziomu Preferencji systemowych. Jednak pod Mac OS X Tiger, jest to trudniejszy zabieg do wykonania. Program w wersji beta. Przyznaje się, nie testowałem czy działa 😉 Może komuś ze starszym systemem ta informacja się przyda.

modyfikacja.png

Witryna programu – http://www.ljosa.com/~ljosa/software/Consistent_Keyboards/

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (9)
L

9 komentarzy

 1. MacKozer

  a ja od 1,5 roku w każdym moim Maczku zamieniam CMD i ALT miejscami 🙂 i będę tak robił dopóki Apple nie zmieni tego ustawienia, czyli pewnie do końca swoich dni 🙂

  Odpowiedz
 2. CoSTa

  Mam podobnie jak MacKozer – zmiana miejscami 🙂

  Odpowiedz
 3. jsg

  Jak Apple zmieni to kurcze ja będę musiał zamieniać klawisze.
  Sorry ale nie wszyscy użytkownicy Maków korzystali wcześniej z innych systemów i przyzwyczajali się po prostu wraz ze zmianami w kolejnych maszynkach Apple.
  Mnie do szału doprowadziła zmiana X z Z przy ż i ź jako jeden z pierwszych na stronie Heidego opublikowałem „poprawioną” klawiaturę MacStyle.

  Odpowiedz
 4. MACiek

  … a ja już się przyzwyczaiłem i nie przeszkadza mi przesunięty ALT 🙂

  Odpowiedz
 5. bas

  Trudno mi sobie wyobrazić, jak nabyć takie przyzwyczajenie. Mój prawy kciuk nie sięga, aż tak głęboko.
  Pozmieniałem wartościami klawisze ale to utrudnia korzystanie ze skrótów, bo rysunki oznaczeń w programach nie odpowidają tym na klawiaturze.

  Odpowiedz
 6. grafmarr

  Najważniejsze, że każdy może sobie dostosować do własnych przyzwyczajeń. A te także można zmieniać, wiem bo sam zmieniałem swoje przyzwyczajenia w tym zakresie już kilka razy.

  Odpowiedz
 7. Przemysław Marczyński

  Nie no, wyciąganie kciuka ma tylko plusy. Swojego czasu takie ćwiczenia robiłem podczas gry na gitarze, a wiemy, że Apple lubi muzyków 😉
  Reasumując, przyzwyczajenia to jest straszna sprawa. Jakby kiedyś przyszło wciskać enter nosem, myślę, że bym dał radę 😉

  Odpowiedz
 8. Konrado

  Ja zanim kupiłem Macbook’a, miałem przy swoim PC Alu keyboard, nie przestawiałem alta – był po applowemu, Przestawiłem się teraz nie mam żadnych problemów z polskimi znakami. Gorzej jeśli zasiadam do do czyjegoś pc.

  Odpowiedz
 9. Sevalis

  ale macie problemy. Ja użytkownikiem Mac’a jestem od tygodnia, z PCta korzystam jakieś 12 lat, a już się przestawiłem 😛

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *