^

Pisz jak na PC

Przemysław Marczyński

30 lipca 2009

klawisz_mac.png

Mi to nie przeszkadza. Już nie przeszkadza, bo po kilku zgrzytach przyjąłem, że polskie znaki w Mac OS X piszę dusząc klawisz leżący nieco dalej od spacji. Jeśli nie możecie się przestawić, to prosty program Consistent Keyboards zrobi to za Was.

Warto wspomnieć, że zmiana klawiszy w Mac OS X Leopard jest możliwa z poziomu Preferencji systemowych. Jednak pod Mac OS X Tiger, jest to trudniejszy zabieg do wykonania. Program w wersji beta. Przyznaje się, nie testowałem czy działa 😉 Może komuś ze starszym systemem ta informacja się przyda.

modyfikacja.png

Witryna programu – http://www.ljosa.com/~ljosa/software/Consistent_Keyboards/

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (9)
L

9 komentarzy

 1. MacKozer

  a ja od 1,5 roku w każdym moim Maczku zamieniam CMD i ALT miejscami 🙂 i będę tak robił dopóki Apple nie zmieni tego ustawienia, czyli pewnie do końca swoich dni 🙂

 2. CoSTa

  Mam podobnie jak MacKozer – zmiana miejscami 🙂

 3. jsg

  Jak Apple zmieni to kurcze ja będę musiał zamieniać klawisze.
  Sorry ale nie wszyscy użytkownicy Maków korzystali wcześniej z innych systemów i przyzwyczajali się po prostu wraz ze zmianami w kolejnych maszynkach Apple.
  Mnie do szału doprowadziła zmiana X z Z przy ż i ź jako jeden z pierwszych na stronie Heidego opublikowałem „poprawioną” klawiaturę MacStyle.

 4. MACiek

  … a ja już się przyzwyczaiłem i nie przeszkadza mi przesunięty ALT 🙂

 5. bas

  Trudno mi sobie wyobrazić, jak nabyć takie przyzwyczajenie. Mój prawy kciuk nie sięga, aż tak głęboko.
  Pozmieniałem wartościami klawisze ale to utrudnia korzystanie ze skrótów, bo rysunki oznaczeń w programach nie odpowidają tym na klawiaturze.

 6. grafmarr

  Najważniejsze, że każdy może sobie dostosować do własnych przyzwyczajeń. A te także można zmieniać, wiem bo sam zmieniałem swoje przyzwyczajenia w tym zakresie już kilka razy.

 7. Przemysław Marczyński

  Nie no, wyciąganie kciuka ma tylko plusy. Swojego czasu takie ćwiczenia robiłem podczas gry na gitarze, a wiemy, że Apple lubi muzyków 😉
  Reasumując, przyzwyczajenia to jest straszna sprawa. Jakby kiedyś przyszło wciskać enter nosem, myślę, że bym dał radę 😉

 8. Konrado

  Ja zanim kupiłem Macbook’a, miałem przy swoim PC Alu keyboard, nie przestawiałem alta – był po applowemu, Przestawiłem się teraz nie mam żadnych problemów z polskimi znakami. Gorzej jeśli zasiadam do do czyjegoś pc.

 9. Sevalis

  ale macie problemy. Ja użytkownikiem Mac’a jestem od tygodnia, z PCta korzystam jakieś 12 lat, a już się przestawiłem 😛