^

Kilka pytań do Maktury

Przemysław Marczyński

22 kwietnia 2009

maktura.png  

Z faktu, że troszkę odwykliście od informacji z gniazdka Macoscope, pędzę znów potrząsnąć tą gałęzią. Nie ukrywam, że kibicuję Makturze mocno i nawet jeśli nie mogę już cieszyć się Betą tej aplikacji, postanowiłem nie dać Panom od wystawiania faktur na Maku odpocząć. Tym razem padło kilka pytań o kierunku rozwoju i funkcjach jakich możemy się spodziewać w finalnej wersji. Moim rozmówcą był Zbigniew Sobiecki. Zapraszam.

MM: Jakie poprawki funkcjonalności znajdą się w końcowej wersji aplikacji?

Zbigniew Sobiecki: Nie mamy jeszcze stuprocentowo zamkniętej listy funkcjonalności i ich rozdziału pomiędzy 1.0, a np. 1.1 czy 1.5. Są natomiast pewne przesądzone punkty programu, które w 1.0 muszą się znaleźć i ich część znajduje się także w odpowiedziach na dalsze pytania 🙂

MM: Czy będzie integracja z Książką adresową? Czy Maktura będzie posiadała osobną bazę kontrahentów?

ZS: W pewnym sensie Maktura już posiada bazę kontrahentów – wszystkie informacje wpisane w raz wystawiony dokument znajdują się w niej i na jej podstawie podpowiadane są użytkownikowi kolejne informacje o kontrahencie lub produkcie w trakcie wypełniania formularza. Integracja z książką adresową jest w planach, tak jak pełna edycja bazy kontrahentów.

MM: Czy pojawi się wsparcie dla innych dokumentów niż faktura i faktura proforma.?

ZS: Oczywiście. Na pewno pojawi się co najmniej korekta, nota korygująca, rachunek i duplikat. Ten zestaw dokumentów uważamy za obowiązkowy. Co do kolejnych typów dokumentów – ciężko mi w tej chwili powiedzieć, wszystko zależy od zgłaszanego przez użytkowników zapotrzebowania.

MM: Czy będzie lista produktów, z której będziemy mogli dodawać przedmioty do faktury?

ZS: Tutaj jest dokładnie taki sam mechanizm i zestaw funkcjonalności, jaki przewidujemy dla opisanej wyżej bazy kontrahentów.

MM: Czy będziemy mogli zmieniać szablony wyglądu faktur?

ZS: Myślimy o takiej funkcjonalności, jednak nie spodziewałbym się jej raczej w wersji 1.0.

MM: Czy pojawi się możliwość wykorzystania Inteligentnych teczek dla przeszukiwania zawartości faktur (klient, faktura niezapłacona, miasto klienta);

ZS: Nie braliśmy takiej funkcjonalności obecnie pod rozwagę, jednak jeśli użytkownicy będą zgłaszali taką potrzebę, postaramy się ją uwzględnić w kolejnych wersjach.

MM: Czy pojawią się raporty sprzedaży?

ZS: J.w.

MM: Czy pojawi się opcja archiwizacji danych?

ZS: Jasne, będzie taka możliwość.

MM: Czy będzie wsparcie dla walut międzynarodowych?

ZS: Owszem, planujemy wsparcie dla użytkowników prowadzących sprzedaż zagraniczną, ale najprawdopodobniej nie uda się wprowadzić jej w tak rozbudowanej postaci, o jakiej myślimy, w wersji 1.0.

MM: Czy można poznać przedział cenowy w jakim zamkną się koszta aplikacji dla ostatecznego odbiorcy?

ZS: Nie chcemy na razie zdradzać ostatecznej ceny, z tego prostego powodu że jeszcze nie mamy jej ostatecznie ustalonej. Zdradzanie jakiegokolwiek przedziału natomiast wydaje się w tej sytuacji tym bardziej nierozsądne 🙂

MM: Kiedy można się spodziewać wersji finalnej?
ZS: Znacznie bardziej lubimy pokazywać ukończone zestawy funkcjonalności i UI, a takiego jeszcze niestety na tym etapie nie posiadamy 🙂

Maktura_betakoniec-1.png
Czekam z utęsknieniem na finalną wersję programu lub chociaż na nową wersję testową z dodatkowymi funkcjami. Mam nadzieję, że powyższe okno zostanie zastąpione numerkiem 1.0.

Witryna programu Maktura – http://macoscope.net/maktura/

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Patrycjusz Szubryt

  ja niestety nie zdazylem uruchomic ani razu bety. Najzwyczajniej w swiecie sciagnalem jednego dnia, a po 5 dniach uruchomilem i nic. Na szczecie uzywam faqt i raczej pozostane przy nim. Zbyt wielu funkcji brakuje z tego co widzialem u znajomego makturze by nazywac ja beta.

 2. MACiek

  … u mnie Beta też zakończyła swój „ŻYWOT” -> pojawił się komunikat „czas minął …”, ale otrzymałem od Twojego rozmówcy (p. Zbigniewa Sobieckiego), po krótkiej informacji na forum otrzymałem na e-mail nową wersję – moja makutra to Wersja 628.
  Niestety na razie nic się nie zmieniło od wydania wersji testowej, dlatego czekam na aktualizację 🙂

 3. Konrad

  Dla mnie bardzo potrzebna byłaby funkcja wpisywania faktur zakupowych do bazy. Powstałaby wtedy taka komputerowa księga przychodów i rozchodów 🙂