^

VLC już czyta pliki rmvb

Przemysław Marczyński

7 kwietnia 2009

vlc.png

VLC to wyśmienity odtwarzacz plików wideo (i nie tylko). Nie dość, że potrafi odtworzyć większość formatów to w dodatku umożliwia oglądanie filmów razem z napisami. Dla dużej grupy kinomaniaków, to aplikacja, bez której nie da się funkcjonować. Nowa wersja 0.9.9 przynosi kilka znaczących zmian. W tym jedną, która spędzała sen z oczu sporej gromadce użytkowników Apple. Wsparcie dla formatu RealMedia Variable Bit Rate.

Pierwsza aktualizacja do numeru 0.9.9, niestety w wersji dla Mac OS X zawierała starsze wersje bibliotek i odtwarzanie plików z rozszerzeniem rmvb kończyło się jedynie odsłuchaniem ścieżki dźwiękowej. Po kilku dniach otrzymaliśmy nową wersję z dodatkową literką „a”. Po zaktualizowaniu aplikacji nie powinniśmy mieć już większych kłopotów z oglądaniem filmów w tym formacie. Obecnie dekodowanie Real Video 3.0 oraz 4.0 jest w wersji eksperymentalnej.

Witryna programu VLC – http://www.videolan.org/

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (10)
L

10 komentarzy

 1. makjuzer

  Zdecydowanie polecam pobranie aktualizacji VLC, nie tylko z oficjalnego serwisu, ale wspierając polskie witryny z ifile.pl:)

 2. jaco

  Świetna wiadomość – teraz już wszystko można odtwarzać w jednym appie 🙂

 3. Rilla

  Hmm, ciekawe, że mi przy 0.9.8 pokazywało się, że to najnowsza wersja programu. Ale zobaczymy jak się 0.9.9a sprawuje na moim PB 🙂

 4. P. Marczyński

  @Rilla, miałem to samo. Zassałem wersję 0.9.9 i pliki RealVideo nie chciały się odtwarzać. Pojawienie się wersji „a” nie zostało odnotowane w aktualizacjach sprawdzanych przez VLC.

 5. Piotrek

  Bardzo lubie VLC ale denerwuje mnie jego jedna przypadłość – nie nadaje się do oglądania filmów w hd. Zawsz gdy chce oejrzeć coś w wysokiej rozdzielczości początkowo jest wszystko ok ale po jakiś kilku-kilkunastu minutach program gubi synchronizację napisów. Da się na to jakoś zaradzić?

 6. MACiek

  … u mnie też działa 🙂

 7. klisiu

  Yeah! Nareszcie wsparcie dla RMVB! 😉

 8. Szkoda

  oo kurcze….Ja mam Windows XP, myslalam, ze tez pojdzie. beznadziejnie..

 9. grzybowska

  nareszcie mogę oglądać moje ulubione filmy , bo każdy konwerter nie działa kiedyś na xp conventerowałam filmy z rmvb do avi a na imacu ŻADNE nie działają nawet te teoretycznie do imaca ale hura jest rozwiązanie i bardzo za to dziękuję