^

Ósme wejście Quarka

QXP8

Kto zetknął się z pojęciem DTP (Desktop Publishing) z pewnością zna dobrze firmę Quark. Wczoraj, na targach Drupa w Düsseldorfie przedstawiono nową odsłonę flagowego produktu tej firmy QuarkXPress 8. Najwięcej zmian poczyniono w interfejsie użytkownika, kompatybilności, obsłudze grafiki i stylów. Dodano również narzędzia do tworzenia stron WWW i animacji Flash.

Interfejs

Palety narzędzi posiadają oprócz ładniejszego wyglądu, inteligentniej rozłożone i pogrupowane elementy. W zasobniku z narzędziami odnajdziemy nowy Picture i Pen Tools. Pozwalają one, na praktycznie nie ograniczoną zmianę wstawionych zdjęć do projektu. Ulepszono Bézier Pen Tools, dając możliwość tworzenia ilustracji w samym QuakrXPress.

q8p1.png

200805301539.jpg

Kompatybilność
Jak zapewniają twórcy Quarka, skończyły się problemy z importem plików Photoshopa oraz Illustratora. Wystarczy przeciągnąć zdjęcia z Adobe Bridge lub iPhoto, żeby wylądowały na kartach Quarka. Bez problemów, aplikacja poradzi sobie z eksportem tworzonych dokumentów do PDF, EPS, SWF czy HTML. W nowym Quarku, ujednolicony został schemat skrótów klawiaturowych. Osoby pracujące z Photoshopem powinny poczuć ulgę. Nie ma potrzeby wkuwania na pamięć nowych kombinacji klawiszowych do uzyskana tych samych funkcji. Aplikacja nie będzie podzielona na wersje regionalne jak miało to miejsce do tej pory (International English, US czy też Passport). Od teraz, Quark posiada jeden format zapisu, co znacznie ułatwi wymianę plików.

Language-Support.png

Tworzenie witryn internetowych
To, że Quark nie jest tylko narzędziem do tworzenia publikacji papierowych nie jest tajemnicą. W 8 wersji programu, dostajemy zupełnie nowe narzędzia. Tworzenie szablonów witryn oraz animacji Flash przestało być problemem.

Interactive.png
Nowe okno Interactive, pozwoli nam na tworzenie animowanych przejść po kliknięciu na przycisk, dodawaniu efektów wizualnych, dźwięku i wielu innych funkcji przy tworzeniu stron internetowych.
Sprawa polska
Cieszy mnie fakt, że coraz więcej firm dostrzega nasz kraj nad Wisłą przy projektowaniu aplikacji. Quark 8 będzie miał w pełni spolonizowany interfejs użytkownika oraz co jest nowością pomoc w programie. Koniec z wertowaniem książki w poszukiwaniu odpowiedzi. Teraz wszystko znajdziemy pod dobrze znanym przyciskiem Pomoc zamiast Help. W pudełku znajdziemy polską dokumentację. Na okrasę dodam, że również pudełko będzie opisane w języku polskim.

Aplikacja nie jest jeszcze dostępna u dystrybutorów. Możemy się jej spodziewać w przeciągu 60 dni. Nie stoi jednak nic na przeszkodzie w zdobyciu Ósmej wersji już dziś. Z informacji na stronie Quarka wynika, że osoby, które nabędą teraz program w wersji 7, otrzymają za darmo wersję 8. Jeśli plujesz sobie w brodę czytając ten tekst, bo kupiłeś kilka dni temu starszą wersję Quarka, powiem Ci, że niepotrzebnie. Wszystkie wersje programu kupione po 1 maja, również podlegają darmowej aktualizacji do najnowszego wydania QuarkXPress.
Będzie możliwość sprawdzenia na własnej skórze jak nowy Quark radzi sobie w pracy. Na chwilę obecną możliwa jest rejestracja w celu otrzymania informacji o wersji testowej. Ja już nie mogę się doczekać 😉
Witryna programu QuarkXPress 8 – http://www.quarkxpress8.pl/

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy