^

Shrook darmowy czytnik RSS

Przemysław Marczyński

7 października 2007

Shrook

Obecnie jesteśmy zalewani informacjami na różnych witrynach internetowych. Najprostszym sposobem na uporządkowanie tej wiedzy są czytniki kanałów RSS. Obok płatnych programów znajdziemy darmowe alternatywy, dziś kilka słów o takim programie.

Shrook posiada bogatą bazę kanałów podzieloną na kategorie, dzięki którym możemy natychmiast otrzymać informacje z interesujących nas dziedzin (Apple, komputery, sport, blogi i inne). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie dodać do biblioteki programu dowolny kanał z internetu.
Okno programu podzielone jest na kolumny przedstawiające listę kanałów oraz informację z danej strony internetowej. Co ciekawe, program potrafi wyświetlić stronę internetową z daną wiadomością. Kliknięcie na wybraną wiadomość umożliwia również otworzenie witryny w przeglądarce.
Żeby ułatwić użytkownikowi odnalezienie się w dużej ilości kanałów RSS, Shrook daje możliwość tworzenia grup kanałów oraz Smart group (Inteligentnych grup), uczących się grup oraz Scapbooks czyli wiadomości do późniejszego przejrzenia. Warto zwrócić uwagę na Smart group, gdzie definiujemy parametry wiadomości (kanały) które będą wyświetlane. Zasada pracy jest identyczna jak z Inteligentnymi teczkami z Tigera.

Shrook2-1

Shrook umożliwia przeszukiwanie zawartości kanałów. Niezbędna opcja jeśli chcemy odnaleźć jakąś informację sprzed kilku dni.
Podsumowanie
Shrook posiada praktycznie wszystkie potrzebne funkcje dla czytnika RSS. W porównaniu do płatnych programów nie ma się czego wstydzić. Jest jednak kilka spraw które psują wizerunek aplikacji. Program potrafił się kilka razy zawiesić. Pomagało jedynie „zabicie” aplikacji i ponowne uruchomienie. Taki przypadek pojawił się podczas dodawania nowych kanałów do biblioteki. Kolejnym niedociągnięciem jest tylko jeden układ okna. Wiem, że żyjemy w czasie gdy panoramiczne monitory zdobywają rynek i muszę powiedzieć, że praca ze Shrookiem na zwykłym ekranie może irytować.
Pomimo tych niedociągnięć aplikacja warta uwagi. Pierwszym kanałem na którym powinniście testować działanie Shrooka wygląda następujący: https://mojmac.pl/feed/ 😉
Witryna programu: http://www.utsire.com/shrook/

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. QDS

    Zabrałem się za testy 🙂 Ciekaw jestem czy jest to lepsze rozwiązanie od Vienna.